понедељак, 14.03.2016, 22:45 -> 23:18
Извор: РТС
Kako je Mićitaka postao Sava
Profesor Univerziteta Okajama, Mićitaka Suzuki, predaje istoriju umetnosti i srpski jezik. Njegova posvećenost srpskoj kulturi i jeziku traje četiri decenije. Na Hilandaru je prihvatio pravoslavlje, a monasi su mu dali ime Sava.
Profesor Mićitaka Suzuki prvi put je bio u Evropi pre četrdeset godina. Kada je video Kremlj i mnoge pravoslavne crkve, odlučio je da izučava vizantijsku umetnost.
"Važan je profesor Voja Đurić, i počeo sam da učim vizantijsku i srpsku umetnost. Rekao sam: 'ja sam odlučio da učim o Moravskoj školi'", priča prof. Mićitaka Suzuki sa Univerziteta Okajama.
Posle dvadesetogodišnjeg izučavanja vizantijske umetnosti, a pre svega ikona, na Hilandaru je prihvatio pravoslavlje. Monasi su mu dali ime Sava.
"Pitao sam jednog monaha Dositeja da li ja mogu da se krstim pošto ne znam srpski običaj. On mi je rekao da ako ja verujem u boga, onda to je dovoljno i ja sam odlučio da se krstim i to je mnogo lep doživljaj", priča profesor Suzuki.
Sada čita dela Domentijana i Teodosija, i koristi Vukov rečnik. Njegove časove srpskog jezika u Japanu pohađa do dvadeset studenata. Znaju za Jugoslaviju i Tita, fudbal i Piksija, Novaka Đokovića...
"Na časovima uvek pokažem srpsku umetnost koliko je lepa i koliko je važna kao vizantijksa umetnost jer samo u Srbiji postoji to zidno slikarstvo iz 13. i 14. veka", navodi profesor Suzuki.
Na univerzitetima u Japanu, studenata iz Srbije najviše je baš u Okajami i oni pomažu profesoru Suzukiju da japanske akademce nauči izgovoru srpskih reči.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар