Читај ми!

Zeolit – čudotvorni lek ili prevara?

Zbog nekontrolisane prodaje i reklamiranja zeolita kao čudotvornog leka, Privredna komora Srbije zahteva od nadležnih da zakonski regulišu njegovu prodaju i upotrebu. Proizvođači tvrde da je zeolit bezbedan, a lekari upozoravaju da treba biti oprezan pri njegovoj upotrebi.

Od prošlogodišnje afere s aflatoksinom, zeolit je postao najtraženiji mineral na tržištu. Iako su ga tada nadležni preporučili za detoksikaciju životinja, građani su masovno počeli da ga koriste.

Za jedne je čudotvoran lek koji leči sve, za druge je mineral pod velikim znakom pitanja. Nevena Juruković ga je ipak probala. Pije ga samo kada ima zdravstvene tegobe.

"Pomaže mi prosto za detoksifikaciju, bolje se osećam, otklanja mi taj prolećni umor, kako ga nazivaju, a takođe mi pomaže za otklanjanje osećaja mučnine", kaže Nevena Juruković.

Zeolit se može kupiti u prodavnicama zdrave hrane, apotekama, na internetu. Košta od 100 do 1.000 dinara.

Reklamira se kao proizvod koji pomaže kod opekotina, dijabetesa, alergija, detoksikacije, virusa, pa čak i u lečenju kancera. I to je ono što brine Privrednu komoru Srbije.

"Zeolit je jedan nemetal koji ima jednu osobinu, veliku apsorpcionu moć. Dok je još u zemlji može da povuče sa sobom teške nemetale, otrove, radioaktivnost i kao takav može da se pojavi na našem tržištu i to je ono što treba da regulišemo i obavežemo da i proizvođači, i trgovci, i distributeri vrše kontrolu toga", kaže Dragan Stevanović iz Udruženja za hemijsku i farmaceutsku industriju PKS.

Kontrola postoji, tvrde proizvođači.

"Po završenoj proizvodnji obezbeđuju se sertifikati od VMA – to je hemijski sastav, to je bakteriološki nalaz i posle se ide na Farmaceutski fakultet koji daje kategorizaciju proizvoda. Posle toga se traže dozvole od sanitarne inspekcije", navodi Slavoljub Đorđević iz "Zeo-medike".

Stručnjake brine što građani za zeolitom posežu bez konsultacija sa lekarima.

Doktorka Ana Jovićević sa Instituta za onkologiju kaže da je preporuka svima da budu izuzetno oprezni u korišćenju, ako se već odlučuju da koriste zeolit ili bilo koji drugi preparat.

"Ne znamo kako on stvarno deluje, ne znamo kakva je njegova interakcija, odnosno međusobno delovanje sa terapijom koja se već uzima, koji su potencijalni štetni efekti", kaže Jovićevićeva.

Direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju Branislav Simonović kaže da, ako se zeolit unosi u umerenim, malim količinama, ne može da ima neke posebno negativne uticaje.

"Ali, u isto vreme mislim da nema tako pozitivne uticaje kakvi mu se pripisuju", kaže Simonović.

Oko 40 vrsta prirodnih zeolita dugo se koriste u poljoprivredi, cvećarstvu, građevinarstvu, hemijskoj industriji. Zbog nejasnog stava stručne javnosti da li je bezbedan kao dodatak ishrani, za sada morate sami da odlučite da li će se naći na vašem meniju.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом