петак, 04.04.2014, 09:00 -> 09:47
štampajGde je mesto bilbordima
Reklamnih panoa i bilborda ima na svakom koraku, ali nijedna opština koja daje dozvole za njihovo postavljanje ne zna koliko ih je tačno. Mnogi su nelegalni, a često se postavljaju i na raskrsnicama i odmah pored puteva, što je zakonom zabranjeno.
Pre desetak godina, u većini gradova Srbije pojavili su se bilbordi. Oni donose dobar profit malobrojnim firmama koje se time bave. U manjim mestima, bilborde zamenjuju bandere, bankine, trafo-stanice, i to besplatno, dok nedelju dana reklamiranja na bilbordu košta od 100 do 800 evra, u zavisnosti od lokacije.
U selima širom Srbije improvizovane reklame, mahom za čokoladu, skupe automobile i garderobu, u kampanji su zamenila lica političkih lidera. Meštani sela kod Vranja i Šapca kažu da plakate viđaju svuda, ispred prodavnica, škola, na banderama - gde god ima slobodnog mesta.
U gradovima je drugačija slika. Bilbordi i panoi su sasvim normalna stvar i ima ih na svakom koraku. Međutim, mnogi su nelegalni, a nijedna opština koja daje dozvole za njihovo postavljanje i ne zna koliko ih je.
Od desetak provajdera u zemlji koji se bave tim poslom, samo je jedan pristao da govori o tome. Kažu, poštuju sva pravila, kao i da su lokacije za bilborde u glavnom gradu dobili na konkursu pre tri godine.
"Brojne političke partije odlučile su se za bilborde kao kanal komunikacije sa svojim biračima u toku predizborne kampanje. Ono što je važno za nas je da su političke partije za sada redovne platiše", rekla je Danica Gordić iz "LED bilbordi Maltivižna".
Međutim, u Skupštini Beograda kažu da ugovor imaju samo sa jednom, ali ne tom firmom.
"U skladu sa zaključenim ugovorima za bilborde izlicitirana naknada za oglašavanje iznosi milijardu i 20 miliona dinara. Takođe se naplaćuje i lokalna komunalna taksa na godišnjem nivou", navodi se u saopštenju Sekretarijata za saobraćaj.
Iako je postavljanje bilborda dozvoljeno na 814 mesta, nezvanično saznajemo da postojeći bilbordi u prestonici mogu da pokriju 40 fudbalskih terena.
Prema Zakonu o oglašavanju, bilbord mora da bude udaljen najmanje pet metara od spoljne ivice opštinskog puta, ali mnogi su postavljeni mnogo blize ulici, kao i na raskrsnicama i semaforima. U Mađarskoj, gde je u toku izborna kampanja uoči aprilskih parlamentarnih izbora, bilborda je malo, i nema ih na raskrsnicama.
"Reklamiranje predizbornim plakatima skoro da i ne postoji, jer su uvedene drastične kazne za one koji ih lepe van malobrojnih, naznačenih mesta", kaže Dragan Jakovljević, glavni i odgovorni urednik Srpskih nedeljnih novina.
I na Kipru, ko ne poštuje pravila o postavljanju panoa - takođe plaća kaznu.
"Primetio sam da se ovde bilbordi postavljaju na bilo koje mesto u gradu, što nije slučaj sa mojom zemljom. Na Kipru se nikako ne može postavljati bilbord na mestu gde je kružni tok, gde se ometa saobraćaj i vozačima skreće pažnja", kaže konzul Kipra Stelios Georgiju.
Zbog mnogo saobraćajnih nezgoda, čiji su dobrim delom uzrok i bilbordi, takav vid oglašavanja zabranjen je u Holandiji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар