понедељак, 11.03.2013, 13:03 -> 19:36
štampajNikolić: Moguće odbijanje ponude Brisela
Moguće je da ćemo danas u Briselu dobiti papir koji nećemo moći da prihvatimo, rekao predsednik Srbije Tomislav Nikolić u izjavi za RTS. Srbija ne može sebe da izda ni za kakve darove, kolače niti za političku karijeru, poručio Nikolić.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je u izjavi za RTS da je moguće da će državno rukovodstvo danas u Briselu dobiti papir koji neće moći da prihvati.
"Pretpostavljam da će nam danas u Briselu biti ponuđen neki papir čiji sam nacrt video, a ako ne bude izmena u tom papiru, on je apsolutno neprihvatljiv za Srbiju", rekao je Nikolić.
Upitan kakav je to papir, Nikolić je rekao da je to nacrt prava koja bi imala srpska zajednica u okviru prištinske administracije i da su to prava koja su u Prištini predviđena zakonima o lokalnoj samoupravi i drugim aktima.
"Ako iz tog papira bude jasno da oni samo Kosovo priznaju kao državu, a o Srbiji ne vode računa, onda znači da nas EU, ipak, ne želi u svom sastavu... U poslednjih skoro godinu dana otvorili smo mnogo puteva, svesni toga da može da se desi da nas neko postavlja pred ultimatum", rekao je Nikolić.
Nikolić je naglasio da Srbija nikada nije podnosila ultimatume i dodao: "Zašto bi sada?".
"Srbija ne može sebe da izda ni za kakve darove, kolače niti za političku karijeru", rekao je Nikolić.
Kako je istakao, taj papir "ne može da bude prihvaćen ni zato što je Skupština donela svoju Rezoluciju kojom je opredelila ponašanje Srbije u odnosu na razgovore i pregovore" u Briselu.
"To je, u stvari, sve ono što je u Prištini predviđeno zakonima o lokalnoj samoupravi i drugim zakonima. Ako se zaista nađem u poziciji – kako to piše u zakonima, pa zbog toga ne može da bude promenjeno, a ne razmišljaju o tome da i mi imamo svoje zakone koje menjamo, jer želimo da se dogovorimo, onda ponavljam: Srbija mora da razmislli kako će i šta će dalje", rekao je Nikolić.
Nikolić o "crvenoj liniji"
Na pitanje šta je njegova "crvena linija", predsednik Srbije je rekao da je njegova "crvena linija" da Srbija prepoznaje Kosovo kao teritoriju koja je specifična u odnosu na druga delove Srbije.
"Srbija je spremna da prihvati mnogo toga što je Kosovo uz pomoć UN i EU već steklo. Zna da Kosovo takvo kakvo jeste ima i ustav, i zakone, i predsednika, i vladu, i parlament. Ali, na toj teritoriji koju nikada nećemo priznati kao nezavisnu državu postoji velika srpska zajednica koju potpuno želimo da očuvamo i da joj omogućimo povratak", naglasio je Nikolić.
Prema njegovim rečima, za Srbe na Kosovu i Metohiji trebalo bi da važe prava koja Srbija daje Albancima na Kosovu i Srbi neće tražiti ništa drugo od onoga što dogovori Srbija za njih i što posle moraju da ostvaruju, u saradnji sa institucijama u Prištini i sa međunarodnom zajednicom.
Nikolić je rekao i da, sve dok se bude bavio politikom, za njega postoji "crvena linija", da građani Srbije imaju pravo da je "pomeraju napred ili nazad, da se slože ili ne slože", a da bi predsednik morao da izvuče posledice iz toga što se građani Srbije sa njim ne slažu.
Prema njegovim rečima, Srbi ne traže nezavisnost od Kosova koje samo po sebi nije nezavisno, niti traže da budu Republika Srpska, ali traže da ih neko prepozna kao ljude koji dole žive i imaju prava, a ne kao ljude za koje se priprema jednog dana preseljenje.
"Onda bi taj problem nestao za međunarodnu zajednicu kao što je nestao kad je Hrvatska proterala Srbe, kao što je nestao i u drugim delovima bivše Jugoslavije kad su Srbi proterani", zaključio je Nikolić, koji je izjavu novinarima dao posle upisivanja u Knjigu žalostu u Ambasadi Venecuele, povodom smrti Uga Čaveza.
Inače, predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić sastaju se večeras u Briselu sa Ketrin Ešton, šeficom EU za spoljnu politiku i bezbednost.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 24
Пошаљи коментар