Читај ми!

Odbrana traži odbacivanje optužbe

Mladićeva odbrana zatražila od pretresnog veća da odbaci optužbu za genocid u Srebrenici, zbog toga što nije navedeno ime nijedne žrtve. Iznesene su samo "uopštene i nejasne reference", navodi se u prigovoru Mladićevog branioca Branka Lukića.

Odbrana Ratka Mladića zatražila je od pretresnog veća Haškog tribunala da odbaci najteže optužbe protiv Mladića, poput genocida u Srebenici, zbog toga što u optužnici nisu navedena imena žrtava.

Odbrana je u danas objavljenom prigovoru na optužnicu zatražila da sudije nalože Tužilaštvu da optužbe primereno potkrepi imenima žrtava.

Mladićev branilac Branko Lukić naznačio je u podnesku da je neuobičajeno to što u optužnici nije identifikovana "skoro nijedna žrtva", nego su iznesene "uopštene i nejasne reference" koje ne dozvoljavaju odbrani da na optužbe odgovori.

U vezi sa optužbom za genocid u Srebrenici, Tužilaštvo, umesto imena žrtava, ponavlja "nejasne i nekonkretne termine" poput, "Bosanski Muslimani iz Srebrenice", "muškarci i dečaci iz Srebrenice", "više od 7.000 bosanskih Muslimana, muškaraca i dečaka iz Srebrenice", ističe se u prigovoru.

Imajući u vidu da Tužilaštvo, po pravilima suda, nije obavezno da navede imena svih žrtava, što bi bilo i nepraktično, Mladićev branilac je naglasio da bi imena poznatih žrtava trebalo navesti u aneksima optužnice.

"Nedostatak preciznosti u optužnici drastično umanjuje sposobnost odbrane da se efikasno pripremi za suđenje i zato Tužilaštvu mora biti naređeno da dostavi osnovne podatke, uključujući imena, mesta rođenja, matične brojeve, kućne adrese i ime oca", piše u prigovoru odbrane na optužnicu.

Branilac Lukić je podvukao da "u slučaju da tužioci nemaju identitet nijedne žrtve, te optužbe moraju biti odbačene i izbrisane", zato što bi bilo nepropisno "primorati nekog da se brani od optužbi za zločine nad 'nepoznatim' žrtvama".

Nejasna i oskudna optužnica

Nazivajući optužnicu "šokantno oskudnom, nejasnom i nekonkretnom u pogledu identiteta žrtava", Lukić je ukazao da je "Tužilaštvo propustilo da identifikuje i jednu-jedinu žrtvu" iz delova optužnice za genocid u Srebrenici, zločine u pritvoreničkim centrima ili progon nesrba širom BiH.

Takođe, po odbrani, nisu navedena ni imena žrtava iz Sarajeva, osim imena "24 žrtve snajperskih incidenata". Međutim, po odbrani, "samo dve od imenovanih žrtava su stvarno umrle".

"Posle decenije istraga i više suđenja po sličnim činjeničnim obrascima, Tužilaštvo ima informacije o imenima samo dve osobe čija se smrt navodno može krivično povezati sa generalom Mladićem", tvrdi Mladićev advokat u prigovoru na optužnicu.

Kao primer nejasnoće, branilac Lukić navodi da u dodatku optužnice koja se odnosi na ubistva, nema nijednog imena žrtve, nego su upotrebljene uopštene formulacije kao: "približno 190 muškaraca", "jedan broj ljudi", "najmanje 38 osoba/muškaraca".

Čak i kada je tačan broj žrtava poznat, tužioci nisu naveli nijedno njihovo ime, a u nekim slučajevima ni vreme njihove smrti, "tako da bi odbrana morala da locira 'jednog čoveka' između 12. i 31. maja 1992", piše u podnesku. 

"Navodne žrtve ubistava u Srebrenici su, takođe, nedovoljno identifikovane. Taj aneks optužnice ne sadrži imena, već samo preširoke, nejasne i nekonkretne reference", tvrdi odbrana.

U prigovoru se, kao primeri, navode: "približno 1.000/1.200/500/150 muškaraca, bosanskih Muslimana", "više od 1.000 muškaraca bosanskih Muslimana" i slični.

"Začuđujuće, pošto je već tvrdila da je približno 1.000 do 1.200 ljudi ubijeno, optužnica za istu grupu navodi posebno ubistvo 'preostalog dela od otprilike 1.000 do 1.200 muškaraca, bosanskih Muslimana'", precizira odbrana.

Onemogućena adekvatna odbrana 

U zaključku, branilac Lukić je ocenio da "navedene manjkavosti čine optužnicu nepropisnom zbog toga što propušta da optuženog izvesti o pojedinostima konkretnih optužbi protiv njega, na osnovu kojih on mora pripremiti odbranu".

"Optuženi stoga zahteva da pretresno veće, pošto razmotri prigovore iz ovog podneska, odbaci tačke i optužbe zasnovane na manjkavostima i ukloni ih iz procesa, ako Tužilaštvo ne bude u mogućnosti da ih potkrepi konkretnim podacima", ističe se u podnesku.

O prigovoru odbrane na optužnicu odlučiće pretresno veće kojim predsedava sudija Alfons Ori, pošto na njega odgovori Tužilaštvo.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana u Srebrenici i nad nesrbima u još osam bosanskih opština, za progon Muslimana i Hrvata iz 20 opština širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperkih napada i uzimanje osoblja UN za taoce, tokom rata u BiH, od 1992. do 1995. godine.

Mladić je 4. jula u sudnici Tribunala po drugi put odbio da se izjasni o krivici, posle čega je predsedavajući sudija Ori, u skladu sa pravilima suda, u spis uveo da je optuženi izjavio da nije kriv.

Mladić je u pritvoru Tribunala od 31. maja, kada su ga vlasti Srbije prebacile specijalnim avionom u Roterdam i predale ga sudu. 

Prvu optužnicu protiv Mladića zbog genocida nad 7.000 Muslimana u Srebrenici, Tribunal je podigao 25. jula 1995, ali Mladić je ostao begunac do 26. maja, kada su ga vlasti Srbije uhapsile u Lazarevu kod Zrenjanina.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 10. јануар 2025.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње