Читај ми!

Evropa različito o presudi Tribunala

Analitičari iz srednje Evrope različito o haškoj presudi. Jedni misle da je odluka politička, pred ulazak Hrvatske u EU, drugi da je sudska, ali i da je Tribunal prihvatio da mu Hrvatska uskrati uvid u sva dokumenta.

Mediji u zemljama srednje Evrope opširno izveštavaju kako je odjeknula na zapadnom Balkanu odluka Haškog tribunala da oslobodi hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, ali komentare su prepustili analitičarima oprečnih mišljenja.

Poljski dnevnik Gazeta viborča u vikend izdanju prenosi ocenu politikologa Klausa Bahmana da su sada potpuno ućutkani u Hrvatskoj intelektualci i ljudi koji su pozivali da se zemlja obračuna sa svojim ratnim zločinima.

"To je apsolutna katastrofa. U Hrvatskoj su od samog početka medijski mejnstrim, vlade i javno mnjenje interpretirali rat 1995. godine kao pravedan, bez bilo kakvih zločina. To je zvanična verzija", kazao je poljski profesor.

Presuda Haškog tribunala bi po njegovoj oceni morala biti potpuno drugačija da je zvanični Zagreb u okviru saradnje s Haškim tribunalom predao sve dokaze.

"Holandija koja je blokirala pristupanje Evropskoj uniji htela je da iznudi od Hrvatske dokaze. Pod pritiskom ostalih zemalja popustila je, a Hrvatska nikada nije predala te dokaze. Čitajući presudu, stiče se utisak da bi bila drugačija da je tih dokaza bilo", rekao je Bahman.

Dokazi se po njegovim rečima odnose na vojna dejstva u četiri mesta u Krajini i reč je o zapisima konkretnih naređenja iz tih vojnih dejstava.

"Nastojim da ne kritikujem sudove. Međutim, ta odluka je pre protokol razmoimoilaženja nego presuda", rekao je Bahman. 

U češkim medijima koji su takođe preneli izveštaje svetskih agencija, a prate i reakcije u Hrvatskoj i Srbiji, analitičari se ne slažu u oceni da li je presuda politička ili sudska.

Publicista Martin Jezek za češku televiziju označio je oslobađajuću presudu za hrvatske generale kao političku odluku da se očisti Hrvatska pred ulazak u EU.

On je, međutim, naglasio da je i tako iznenađujuća pošto se i politički moglo pre očekivati da će kazna zatvora biti smanjena na vreme koje su u njemu generali već proveli.

Za češki radio publicista František Mouka, koji je u vreme Oluje boravio u Hrvatskoj, izjavio je da su za etničke čistke Srba kojih je nesumnjivo bilo odgovorni pojedinci, vojnici.

"Mnogi niži komandanti hrvatske armije kažnjeni su za pojedine ekscese. Neki su otpušteni iz armije. General Gotovina je kao komandant operacije 'Oluja' izdao naređenje da se štiti civilno stanovništvo. Nije mogao da stoji iza svakog vojnika i da nadgleda da li postupa kako treba", rekao je Mouka.

Češka novinska agencija ČTK uz izveštaje podseća da hrvatski generali nisu jedini koje je Haški tribunal oslobodio i da je među oslobođenima i nekadašnji predsednik Srbije Milan Milutinović, kojem tužilac nije dokazao umešanost u zločine na Kosovu 1998. i 1999. godine.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 10. јануар 2025.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње