Opštine diktiraju poreze

U ovoj godini veći porez na nekretnine. Koliko će svako od vlasnika zaista platiti, zavisiće od svakog grada i opštine pojedinačno. Ove namete ponovo će osetiti srednja klasa.

Najava države da će povećati porez na imovinu, kako bi vlasnici luksuznih stanova i vila plaćali više, kao da je uznemirila pre svega one čija se imovina ne može smatrati luksuzom.

Stošići su samo jedni od nekoliko desetina hiljada građana koji su uzeli stan na kredit po kamatnim stopama i ceni kvadrata većim od proseka u regionu.

"Ovo je naš prvi stan i još uvek ga otplaćujemo. Ne možemo da verujemo da će da povećaju poreze. Umesto da oporezuju bogataše, oni oporezuju i srednju klasu", rekla je Jelena Stošić.

Rata je porasla, jer je domaća valuta znatno oslabila zbog krize. Novi porez je, kažu, kap koja je prelila čašu. Nadležni organi smatraju da su im dali dovoljno olakšica.

"Država je izašla u susret mladim bračnim parovima koji prvi put dolaze do stana, time što PDV u iznosu od osam odsto od vrednosti stana, odmah vraća. Ukoliko su građani nezadovoljni iznosom koje je u rešenju, mogu uložiti žalbu", kaže Dragutin Radosavljević, direktor Poreske uprave.

Po novoj računici, stan vredan do 10 miliona dinara biće oporezovan po stopi od 0,4 odsto ili maksimalno 40.000 dinara. Onaj ko ima nekretninu vrednu do 25 miliona osim stope od 0,4 odsto plaćaće dodatno i porez od 0,6 odsto na vrednost veću od deset miliona, što iznosi oko 100.000 dinara godišnje.

Međutim, koliko će svako od vlasnika zaista platiti, zavisiće od svakog grada i opštine pojedinačno, a znaće se do kraja marta.

"Što veća osnovica uz istu stopu, veći je porez. Iz tog razloga će puno zavisiti od lokalne samouprave, imajući u vidu da one ne moraju da utvrde ni osnovicu od 0,4 odsto koliko je predviđeno zakonom", rekao je poreski stručnjak, Đerđ Pap.

Teretnjaci kao luksuz  

U želji da doskoče vlasnicima džipova, koji su skupe terence registrovali kao teretna vozila da bi izbegli porez na luksuz, država je povećala takse i na teretnjake nosivosti do 3,5 tone. I opet će platiti oni srednji, vlasnici kombija i kamioneta, a njima je to sredstvo za rad.

Za registraciju jednog takvog vozila do sada su bile potrebne 43.000, od sada biće potrebno 30.000 više.

Autoprevoznik Branko Vranešević smatra da je uredba besmislena i da bi prevoznike trebalo podsticati da vozila ne stoje na parkingu. 

Kada je reč o poreskim stopama, u poreskoj upravi kažu da se one određuju po ekonomskim principima. Dodaju, niko nema razloga da se žali, jer se svako oporezuje u skladu sa svojim imovinskim potencijalom.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње