Povratak na stara tržišta

Predstavnici građevinskih preduzeća iz Srbije sastaće se u februaru sa kolegama iz Hrvatske, da bi se dogovorili na kojim će velikim infrastrukturnim projektima u svetu zajednički nastupiti. Građevinci bi mogli bi da se vrati na tržišta Libije, Alžira, Irana i bivših sovjetskih republika.

Zavisno od toga šta bude dogovoreno 20. februara na sastanku srpskih i hrvatskih građevinara, domaće kompanije mogle bi, zajedno sa kolegama iz okruženja, da se vrate na međunarodno tržište gde su nekada uspešno gradile, a poslovi se merili milijardama dolara.

Posustala građevinska operativa mogla bi da vrati bar deo nekadašnjih uspeha na već poznatim tržištima, u Libiji, Alžiru, Iranu i bivšim sovjetskim republikama.

Goran Rodić iz Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije napominje da je to dobra prilika da sa hrvatskim izvođačima nastupimo zajednički u projektima u zemljama gde smo nekada uspešno radili.

Prema Rodićevim rečima, već postoji interesovanje za njihove građevinske usluge u Libiji, Alžiru, Iranu, Rusiji i Kazahstanu.

Izgradnja vojne bolnice u Libiji, stambenih objekata i autoputeva u Alžiru, samo su neki poslovi koji se pominju.

Petar Marić, iz hrvatske građevinske kompanije "Hidroelektra niskogradnja", kaže da zajednički nastup može dati daleko povoljnije i kvalitetnije rezultate, nego da se samostalno pokušava širom sveta.

Vasilije Mićić iz kompanije "Putevi Užice" napominje da je najveći problem u poslovanju van Srbije u bankarskim garancijama, i dodaje da u zemlji ne postoji nijedna firma, sa najmanje 500 miliona evra obrta, koja mi mogla da konkuriše za neki kreditni aranžman.

"Bez nastupa u inostranstvu naša će operativa da se uguši, da nestane", smatra Mićić.

Bez bankarskih garancija i izmirenja starih dugova, domaća preduzeća teško mogu da se upuste u velike poslove.

Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić rekao je da će, naredne nedelje, na sastanku sa ministrom Dinkićem i bankarima, napraviti predlog da se oformi razvojna banka.

"Razvojna banka će pratiti nastup naših preduzeća u inostranstvu", rekao je Mrkonjić.

U Ministarstvu za infrastrukturu smatraju da je uslov za nastup domaćih preduzeća u inostranstvu završetak projekata u zemlji, gde domaće kompanije, koje sada učestvuju kao podizvođači, stiču značajne reference.

Građevinska industrija Srbije zapošljava 127 hiljada radnika.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом