Sva ulaganja u izolaciju se isplate za tri godine

Potrošnja energije u Srbiji je četiri puta veća nego u zemljama Evropske unije. Od ukupne energije u zgradama, 61 odsto se potroši u stambenim objektima. Poboljšanje energetske efikasnosti je jedna od obaveza zemlje na putu ka EU. Međutim, finansiranje je veliki problem i za građane i za državu.

U energetski efikasnim kućama i stanovima život je i ugodniji i jeftiniji. To su potvrdila i domaćinstva u najnovijem istraživanju – sva ulaganja u izolaciju i stolariju se isplate, najčešće za tri godine. Ušteda energije donosi manje račune za struju i grejanje.

"Fokus na stambenim objektima je veoma značajan zato što potrošnja energije čini nekih 15 odsto, prema proceni Republičkog zavoda za statistku u budžetu svakog domaćinstva", kaže prof. Mihajlo Babin sa Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju.

U okviru Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije, evropski stručnjaci predočili su srpskoj Vladi mogućnosti finansiranja energetske efikasnosti. Pored direktnih donacija i subvencija, posebno savetuju da se iskoriste sredstva evropskih fondova, gde direktno mogu da konkurišu i lokalne samouprave, kao i finansiranje kroz javno-privatno partnerstvo s firmama koje proizvode energetski efikasne materijale, opremu i kućne aparate.

"Vi u ovome niste sami, vi ste deo energetske zejednice, možete mnogo toga da dobijete. Evropska iskustva pokazuju da ulaganja u energetsku efikasnost mogu da utiču na povećanje bruto domaćeg proizvoda i do jedan odsto godišnje", ističe Den Stanjašek sa Evropskog instituta za energetske performanse u zgradarstvu.

Procenjuje se da za poboljšanje energetske efikasnosti u Srbiji treba nekoliko milijardi evra ulaganja kako bi dostigla minimalne standarde evropskih zemalja u toj oblasti.

"Građani to ne mogu sami da finansiraju. Nemačka vlada nastaviće da pomaže Srbiji i kroz konkretne donacije i u izboru najboljih finansijskih modela za finansiranje mera energetske efikasnosti", ukazala je Renata Šindlberg iz GIZ-a.

U Evropskoj uniji, pored ekonomske koristi, naglašavaju i medicinski aspekt života u energetski efikasnim domaćinstvima. Čak i neki lekari, umesto medikamenata, preporučuju život u takvim domovima.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње