недеља, 04.08.2013, 08:07 -> 09:21
štampajNedovoljna podrška preduzetnicima
Povećanje novoregistrovanih firmi u prvom delu godine dobar znak ali ne i pokazatelj da preuzetništvo u Srbiji ima bolji tretman. Najviše firmi koje se bave trgovinom ili uslugama, ali i njima se dovoljno ne pomaže.
Više registrovanih, nego ugašenih preduzeća u Srbiji u prvih šest meseci dobar je znak, ali ne i pokazatelj da su uslovi za preduzetništvo poboljšani. Oni koji započinju biznis, kapital najviše ulažu u trgovinu i uslužne delatnosti. Njima se iz državne kase ne pomaže dovoljno, smatraju pojedini ekonomski stručnjaci.
Tradicija, ime i lokacija utiču na profitabilnost. Čak i strana ulice određuje visinu zakupa i zarade, kažu preduzetnici. Na to je još 80 -ih godina računao vlasnik lanca sedam frizerskih salona u Beogradu, pa je prvi salon otvorio u strogom centru.
"Pored svega toga, odnosa sa mušterijom, kvaliteta, naravno da je važna i lokacija", ističe Mirela Gnjatić, frizerski salon u Beogradu.
U šta će uložiti novac dobro je procenio Krsman Krsmanović, koji se i posle 30 godina bavi istim poslom, pekarstvom. Nema recepta ni cake za mešanje testa koje ne zna, kaže, a kako da proda ono što napravi, za ovog iskusnog zanatliju odavno je savladana lekcija.
Vlasnik pekare u Beogradu Krsman Krsmanović ističe da stalno ulaže ili u nove tehnologije ili u nove recepte, u nove načine pripreme, jer to mora da se prati, da se prilagodi zahtevima tržišta. "Nikada nisam upotrebljavao aditive, to nekome može da znači nešto, nekome ne, činjenica je da kada se aditivi ne upotrebljavaju imate zdraviju hranu", dodaje Krsmanović.
U prvih šest meseci ove godine najviše su otvarani restorani i pokretni ugostiteljski objekti, kafići, prodavnice hrane, pića i duvana, frizerski i kozmetički saloni, servisi za motorna vozila. U poređenju sa prošlom godinom u 2013. osnovano je oko 2400 radnji više, dok ih je manje ugašeno za oko 1400.
"Možemo prosto konstatovati da se najveći deo naše privrede bavi trgovinom i uslugama, njih čak oko 80 odsto", kaže Zvonko Obradović, direktor Agencije za privredne registre.
Obradović smatra da ova godina ohrabruje i prateći trend ona može da bude na kraju godine na onom pretkriznom nivou koji kaže da se godišnje osniva između 10 i 11. 000 firmi, a već na polovini godine taj standard je blizu.
Osim stručnog saveta, budućim preduzetnicima za uspešno poslovanje potrebno je i obrazovanje u toj oblasti. Time treba da se pozabavi država, procena je pojedinih stručnjaka.
"Za naše preduzetnike potrebno je stabilno i podsticajno poslovno okruženje. Politička i makroekonomska stabilnost, pravna sigurnost sa aspekta zaštite privatne svojine i poštovanja i ispunjenja ugovornih obaveza" upozorava prof. dr Edita Kastratović.
Prema njenim rečima, skupi su krediti kod poslovnih banaka i ne baš jednostavne procedure za dobijanje tih kredita, složene su procedure za dobijanje građevinskih dozvola i priključaka na infrastrukturu.
Oni koji u kriznim godinama započinju samostalan biznis osim što doprinose razvoju privrede, smanjuju broj nezaposlenih na tržištu rada. Zbog toga su, kažu stručnjaci, pravi heroji našeg društva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар