Muta Nikolić za RTS: Pet imena iz KLS-a mogu u reprezentaciju, ali neću da ih otkrivam
Proslavljeni i trofejni srpski košarkaški trener Miroslav Muta Nikolić naveo je u intervjuu za RTS da na domaćoj sceni postoji veliki broj sjajnih mladih igrača i trenera, ali ne postoji poverenje uprava za rad na duži period.
U poslednjih par godina je evidentna promena klime u domaćoj košarci sa sve većim naginjanjem ka izlasku iz ABA lige i formiranja jakog domaćeg takmičenja. Srbija svakako dobija državnog prvaka, ali tek po okončanju obaveza u ABA ligi kroz kratkoročnu prolećnu Superligu. Trofej je sveden na prestiž usled velike razlike između Crvene zvezde i Partizana u odnosu na ostale. Dodatni faktor za prioritet ABA lige je prohodnost u Evroligu.
Čovek koji je iskusio i elitni državni, evropski klupski i svetski reprezentativni rang Miroslav Muta Nikolić ističe da se u Evropi više cene titule nego kod nas.
"Imate Nemačku kao primer. Tamo su pune hale kad je domaće prvenstvo, nego kad se igraju evropska takmičenja. Više se ceni domaća titula, nego evropska, iako se i ka tome cilja. Uvek sam se pitao zašto se, recimo, u Italiji više ceni titula, a kod nas ne? Pritom, mi smo bili svetski prvaci. Verovatno zato što smo ekonomski slaba zemlja, nemamo dva sigurna predstavnika u Evroligi, kao što imaju Grci, do skora Rusi,...To bi bilo jako važno, jer ja uvek navijam za oba naša kluba kad igraju protiv rivala iz inostranstva", rekao je Nikolić na početku intervjua za RTS.
Jedan od gorućih problema jeste izostanak finansija, kojima bi se kvalitetni domaći igrači zadržali.
"Jako je važno ojačati domaću ligu, kao što je sad slučaj. Svako svakog može da dobije ove sezone. Tri kluba su jaka, a ostale valja ekonomski podići. Da naši igrači ne moraju za dve, tri, četiri hiljade evra da idu u inostranstvo i propadaju, nego da im mi damo te pare. Mladi idu u pečalbu i propadaju. Ovde se postaje igrač. I Bogdanović i Jokić su ovde postali igrači, pa su otišli sa 25 godina dalje. U Americi je mlad igrač sa 24 godine, a kod nas je star sa 22 godine", kaže osvajač evropskog i svetskog zlata na reprezentacijom SRJ, uz još pet srebrnih evropskih svetskih i olimpijskih odličja.
Takođe, i pored rezultatskog aspekta, "viza" za učešće u višem rangu mora i da se plati.
"Zašto bi moralo da se plaća? Osvojiš ABA ligu i moraš da daš milion evra za Evroligu. Mi iz Vršca smo rezultatski izborili ABA 2 ligu i morali smo da damo 25.000 evra, pride. Odustali smo, pa je umesto nas ušao Džoker. Oni imaju jaku finansijsku situaciju, kao i Vojvodina, a gde je jug? Treba da se dole daju pare, da se taj region razvije", istakao je Nikolić, koji je na funkciji stručnog savetnika trenera Vršca Lazara Spasića.
Među šest srpskih učesnika ABA lige, tri igraju evropska takmičenja (Zvezda, Partizan, FMP), dok su tri svedena na jednu utakmicu nedeljno (Mega, Spartak, Borac). Dodavanjem srpskog prvenstva u kalendar, dobilo bi se na zanimljivim utakmicama i iznenađenjima.
"Među ABA ligašima Crvena zvezda, Partizan i sada FMP igraju evropska takmičenja, dok Mega i Borac imaju jedan meč nedeljno. Sačekaju ove ekipe što igraju više utakmica, lete na gostovanja, pa dođu umorne sa dozom potcenjivanja i to se iskoristi za pobedu. Zamislite onda da se igra i domaća liga od 14 klubova sa jakim finansijama? Uostalom, i hrvatski i slovenački klubovi igraju po tri takmičenja", pojašnjava popularni Muta.
Referisanjem na izjavu plejmejkera BKK Radničkog Stefana Pena za RTS da "četiri do šest KLS klubova mogu da odgovore izazovima ABA lige", Nikolić dodaje da u ovom trenutku nisu na tom nivou po kvalitetu, ali daje moguće uz ozbiljnija pojačanja.
"Moglo bi, ako se uzmu četiri skuplja stranca uz naše najbolje igrače. Vraćam se na Vršac, koji ima najbolju halu u Srbiji i uslove za bolje finansije. Tada bi mogao da igraš ABA ligu", rekao je Nikolić, koji je na klupi Partizana, Crvene zvezde i Budućnsoti boravio dva puta. Uspešno je vodio Hemofarm dve godine, od inostranih izleta u biografiji mu stoje grčki Apolon iz Patre i ruski Avtodor.
Stranci jeftiniji od domaćih igrača
Kad bi neko ko ne prati KLS hteo da se upozna sa sastavima timova na zvaničnom sajtu takmičenja, video bi da svaka ekipa ima jednog ili više Amerikanaca u sastavu, sa izuzetkom Zlatibora. Muta to pojašnjava cenom na tržištu.
"Strancima je KLS 'odskočna daska' za dalje angažmane. Njihove plate se kreću oko 1.500 dolara, dođu, razigraju se malo i odu za veću sumu kasnije. Zlatibor dobro plaća igrače, što ne bi mogli da daju i ostali? Kad daš 3.000-5.000 evra, onda igrač ostaje i imaš ekipu. Američki stranci su jeftiniji od naših igrača. Naši vole da 'lupaju' cifre, Recimo 5.000 evra, a onda ode u inostranstvo za 3.000 evra. Vršac je treći najjeftiniji klub u ligi, ali ima dobru selekciju, radi se pametno", rekao je osvajač titule prvaka države sa Partizanom 1997. i dva puta sa podgoričkom Budućnosti 1999. i 2000. godine.
Taj izostanak kontinuiteta sprečava klubove da imaju velike ambicije.
"Jesmo se približili, iako je u Kupu redovno 40 razlike. Potpišemo stranca na sedam, osam meseci i on ode. Kad je neko od tih klubova uzeo titulu? Ja sam Partizan i Zvezdu stalno napadao sa Hemofarmom i Radničkim. Ne možeš im ništa. Imaju kontrolu svega kad je važna titula. Institucije. Ne možeš tek tako da im uzmeš titulu", kaže Nikolić.
Kao primer dobrog igračkog potencijala iz KLS-a se pojavio Dušan Beslać, koji je kao najbolji igrač Vojvodine pre par godina pozvan za mečeve nacionalnog tima u kvalifikacionim prozorima za Svetsko prvenstvo u Manili.
"Vojvodina plaća igrače 10-12.000 evra i dovedu na njegovoj poziciji skupljeg igrača, umesto da od igra, već je otišao i ima obeštećenje 100.000 evra. I niko neće da ga uzme kao našeg igrača. Što bi jurio našeg stranca, kad imaš našeg igrača u 'svom dvorištu'? A on je bolji od stranca, mlađi, poletniji, može da igra još pet godina", istakao je stručnjak koji je u protekli 10 godina vodio Radnički iz Kragujevca do fajnal-fora ABA lige, zatim proveo dva mandata u Dinamiku po godinu dana, dve godine u Vojvodini i potom stigao do Vršca.
U doba čuvene "Vinston" Juba lige, Nikolić je stekao ime vodivši BFC Beočin do finala sa Partizanom. Zatim je sa crno-belima osvojio titulu, kao i sa Budućnošću. Ta liga je bila važila za vrlo atraktivnu i neizvesnu, pa je došlo do raslojavanja ulaskom srpskih timova u regionalno prvenstvo.
"Tad je sistem bio bezveze sa 30 klubova, ali je bilo više naših igrača. Sad su stranci sve preuzeli. Da bi bio ravnopravan, moraš da ih dovedeš. Da sam ja igrač ne bih nikad išao u Rumuniju i Bugarsku, to su slabe lige", rekao je Nikolić.
Prepotentnost dobrih mladih trenera i izostanak strpljenja kod uprava
Osvajač svetskog juniorskog zlata u Novom Sadu 2007. i evropskog omladinskog zlata sa selekcijom do 20 godina u turskom Izmiru 2006. godine prokomentarisao je neslavan početak za trenere u KLS, gde su od početka sezone već tri stručnjaka smenjena.
"Treneri se prerano menjaju. Treba da se menjaju onda kad izgube kontakt sa igračima, a ne zbog loših rezultata. Ako su rad i međuljudski odnosi dobri, onda će rezultati doći. Ako izgubiš konce, dolaze porazi, loša atmosfera itd.", kaže Nikolić.
"Imamo odlične mlade trenere, ali im niko ne veruje. Te smene trenera su se sigurno desile zbog svađa sa upravama. Moraš nekad i da čuvaš, pripaziš trenera, ne samo da ih menjaš. Vrlo malo trenera ima bez škole", rekao je Nikolić, koji uzgred primećuje i promene kod novijih generacija.
"Dobro rade, ali hoće da uspeh 'preko noći'. Mora da prođe par godina da se naučiš šta je nemaština, da se boriš, da balansiraš u međuljudskim odnosima, da motivišeš igrače da se bore za tebe kad nema redovnih primanja. Prepotentni su, misle da najbolje znaju, ne cene starije trenere, što mi smeta, ali rad pohvaljujem", pojašnjava Muta.
Dolazak Nebojše Čovića na čelo KSS-a je dobar potez, prema njegovom mišljenju.
"Napraviće red. Možemo da ga volimo ili ne, ali je on jedan od najboljih sportskih radnika. Ima iskustvo sa FMP-om i Zvezdom. Od nule. Nadam se da će da napravi red. Najavio je da je prioritet rad sa mladima. Ima dosta talenata, videćemo kako će da funkcioniše. Optimista sam", izjavio je sagovornik RTS-a.
Za kraj, bliže se kvalifikacioni prozori za Evrobasket. Ima li KLS igrače za reprezentaciju?
"Pet. Neću da otkrivam imena. Samo treba da se prati i da se gleda. Vidim talente koji bi sa 18 godina kod mene već igrali Evropu", zaključak je Nikolića.
Коментари