Sećanje na Dražena okupilo košarkaše velikane na memorijalnoj utakmici u Zagrebu

Reprezentacija Hrvatske i selekcija evroligaških igrača, koju su sa klupe predvodili Neven Spahija i trener Partizana Željko Obradović, odigrale su u "Zagrebačkoj areni" memorijalnu utakmicu u čast legendarnog jugoslovenskog i hrvatskog košarkaša Dražena Petrovića. Gosti su pobedili rezultatom 110:107.

Сећање на Дражена окупило кошаркаше великане на меморијалној утакмици у Загребу Сећање на Дражена окупило кошаркаше великане на меморијалној утакмици у Загребу

Šezdeseta godišnjica rođenja jednog od najboljih evropskih košarkaša svih vremena Dražena Petrovića, koji je tragično nastradao u saobraćajnoj nesreći 1993. godine, obeležena je pravim košarkaškim spektaklom u Zagrebu.

Nakon svečane večere u sredu i okupljanja košarkaških velikana iz svih krajeva sveta u prestonici Hrvatske, večeras je u "Zagrebačkoj areni" odigrana memorijalna utakmica u Draženovu čast.

Reprezentacija Hrvatske ugostila je "Tim Dražen" za koji su nastupili Tornike Šengelija, Ilajdža Brajant, Nenad Dimitrijević, Vanja Marinković, Jaka Blažić, Džanan Musa, Dajšon Pjer, Valter Tavares, Matijas Lesor, Andreas Obst i Boban Marjanović, predvođeni sa klupe Nevenom Spahijom i trenerom Partizana Željkom Obradovićem.

Priliku da se u dresu Hrvatske suprotstave selekciji izvrsnih evroligaških igrača dobili su Mario Hezonja, Goran Filipović, Roko Prkačin, Filip Krušlin, Krešimir Radončić, Danko Branković, Mateo Drežnjak, Dario Drežnjak, Antonio Jordano, Martin Junaković, Krešimir Ljubičić i Toni Nakić, koje je odabrao selektor Josip Sesar.

Gosti su pobedili rezultatom 110:107 uprkos dominantnoj partiji Marija Hezonje, koji je ubacio čak 36 poena.

Hezonja je trijumfovao i na takmičenju u brzom šutiranju trojki, održanom u pauzi između prve i druge četvrtine. Sakupio je poen više od klupskog kolege iz Real Madrida Džanana Muse. Treće mesto zauzeo je Nemac Andreas Obst.

Na poluvremenu je predstavljen i igrani film "Dražen" koji će uskoro premijerno biti prikazan.

Uz pune tribine najveće dvorane u Hrvatskoj, memorijalnu utakmicu, koja je organizovana na inicijativu porodice Petrović, ispratili su brojni košarkaški velikani: Svetislav Pešić, Bogdan Tanjević, Dejan Bodiroga, Vlade Đurović, Moka Slavnić, Vlade Divac, Nikos Galis, Panajotis Janakis, Horhe Garbahosa, Luka Dončić, Dario Šarić, Bojan Bogdanović, Ivica Zubac, Kamil Novak, Žarko Paspalj, Zoran Radović, Toni Kukoč, Dino Rađa, Predrag Danilović, Srećko Jarić, Andro Knego, Aleksandar Džikić, Ergin Ataman, Filip Rejes, Sani Bečirović i mnogi drugi.

"Košarkaški Mocart"

Dražen Petrović je igrao za Šibenik, Cibonu, Real Madrid, Portland trejlblejzerse i Nju Džerzi netse. Bio je reprezentativac Jugoslavije i kasnije Hrvatske.

Petrović je sa nacionalnim timom osvojio dve srebrne medalje (1988, 1992) i jednu bronzu (1984) na Olimpijskim igrama, zlato (1990) i bronzu (1986) na Svetskom prvenstvu i dva odličja na šampionatima Evrope - zlato 1989. i bronzu 1987. Bio je najkorisniji igrač (MVP) Svetskog prvenstva 1986. i MVP Evrobasketa 1989.

Sa zagrebačkom Cibonom dva puta zaredom postao je šampion Evrope - 1985. i 1986. godine. Osvojio je i šampionat Jugoslavije 1985. i tri nacionalna Kupa - 1985, 1986 i 1988. godine.

Petrović je "stanovnik" Fibine kuće slavnih. Cibona je povukla iz upotrebe njegov dres sa brojem deset, a Bruklin netsi, naslednici franšize iz Nju Džerzija, dres sa brojem tri, koji je Petrović nocio na NBA parketima.

Zbog raskošnog talenta, za kojim nikada nisu zaostajali radna etika i velika posvećenost treningu, Dražen Petrović je dobio nadimak "košarkaški Mocart".

субота, 16. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње