Oklahoma vratila brejk u Dalasu, Dončić od tripl-dabla do tragičara

Košarkaši Oklahome pobedili su u gostima ekipu Dalasa rezultatom 100:96 i izjednačili na 2:2 u polufinalnoj seriji Zapadne konferencije NBA lige.

Oklahoma je u Teksasu napravila veliki preokret i vratila brejk, pa će imati priliku da u naredne dve utakmice okonča seriju i prednost domaćeg terena kapitalizuje plasmanom u finale Zapadne konferencije.

Dalas je u poslednjoj četvrtini prokockao prednost koju je čuvao tokom gotovo celog duela obeleženog velikim brojem promašaja i lošim procentima šuta iz igre na oba kraja terena. Pored Oklahominih 35/92 i Dalasovih 36/88, presudila su samo slobodna bacanja koja su gosti mnogo bolje izvodili.

Već sredinom prvog kvartala Mavsi su stekli najvećih plus 14 (22:8), na poluvreme su otišli sa zalihom od 11 poena (54:43) i nisu prepuštali vođstvo sve do tri i po minuta pre kraja meča, kada su gosti serijom 9:0 poveli prvi put nakon dugo vremena.

U neizvesnoj završnici tragičar je postao reprezentativac Slovenije Luka Dončić koji je deset sekundi pre poslednjeg zvuka sirene, dok je na semaforu pisalo 96:94, u prodoru izborio faul nakon kojeg je pogodio samo jedno slobodno bacanje.

Oklahoma je bila u prilici da drži loptu sve dok vreme ne istekne, pa su domaći morali da prave brz faul i uđu u penal završnicu, ali Holmgrenu i Gildžes-Aleksanderu ruka nije zadrhtala i overili su trijumf svog tima.

Košarkaši Dalasa su se tokom cele utakmice užasno mučili kada stanu na liniju penala. Pogodili su svega 12 slobodnih bacanja iz 23 pokušaja za amaterskih 52 odsto uspešnosti. Dončić je u najvažnijim momentima promašio dva, što ga nije sprečilo da zabeleži tripl-dabl učinak - 18 poena, 12 skokova i 10 asistencija.

Samo je Pi Džej Vašington među Mavsima postigao više poena od Slovenca - 21, uz 12 uhvaćenih lopti. Derik Džons je ubacio 17, a dvocifren je bio i Danijel Gaford sa 10 poena.

Pobednički tim je, kao i obično, predvodio odlični Šej Gildžes-Aleksander koji je postigao 34 poena, začinjenih sa osam skokova i pet asistencija. Holmgren je doprineo trijumfu sa 18, Dort sa 17, a Džejlen Vilijams sa 14 poena.