Читај ми!

TSC čeka imena šest protivnika u reformisanoj Ligi konferencije

Danas od 14.30 u "Grimaldi forumu" u Monte Karlu biće održan žreb za Ligu konferencije, koja je, kao i dva kvalitetnija evropska takmičenja, pretrpela korenite promene. Igraće se u novom formatu sa više učesnika i većim brojem utakmica. Imena budućih protivnika saznaće i jedini predstavnik Srbije - TSC iz Bačke Topole.

ТСЦ чека имена шест противника у реформисаној Лиги конференције ТСЦ чека имена шест противника у реформисаној Лиги конференције

Žreb za Ligu konferencije neće se mnogo razlikovati od onih za dva kvalitetnija evropska takmičenja. Biće održan danas od 14.30 u "Grimaldi forum" u Monte Karlu, nakon žreba za Ligu Evrope.

Promena formata takmičenja uslovila je i promenu procedure žrebanja. Glavnu ulogu preuzima softver. Jedini posao čovečije ruke biće da iz posude izvuče kuglicu sa imenom jednog tima, a onda kontrolu preuzima kompjuter i određuje svih šest protivnika izvučenog tima, kao i raspored odigravanja utakmica. Izvlačenje timova će početi od prvog šešira pa naniže.

Glavi razlog je skraćivanje i pojednostavljivanje procedure, pošto bi sa povećanim brojem učesnika i utakmica klasičan žreb bio veoma spor, mukotrpan i komplikovan. Kako kažu iz Uefe, ako bi se stari koncept žreba primenio na novi format takmičenja, bilo bi neophodno skoro 1.000 kuglica i najmanje 36 posuda na sceni.

Kao i do sada, softver će onemogućiti da se u prvoj fazi takmičenja sastanu timovi iz iste zemlje, a jedna ekipa će moći da igra protiv najviše dva predstavnika jedne države.

TSC jedini predstavnik Srbije

Jedini predstavnik Srbije u Ligi konferencije ove sezone biće TSC iz Bačke Topole, koji će na današnjem žrebu imena protivnika sačekati u petom šeširu.

Kao trećeplasirani tim u Superligi Srbije minule sezone, TSC je takmičenje na međunarodnoj sceni započeo u plej-ofu za plasman u Ligu Evrope, ali je u dvomeču ubedljivo poražen od Makabija iz Tel Aviva, koji sa klupe predvodi Žarko Lazetić, do pre nekoliko meseci trener Topolčana.

TSC je na gostovanju u Mađarskoj, gde Makabi igra zbog rata u Izraelu, izgubio sa 3:0, dok je pred svojim navijačima u Topoli pretrpeo pravu katastrofu - 1:5.

To nije uticalo na zagarantovano mesto u Ligi konferencije, pa će Topolčani drugi put u klupskoj istoriji igrati evropsko takmičenje, a prvi put Ligu konferencije.

Prošle sezone su grupi A Lige Evrope, u konkurenciji Vest Hema, Olimpijakosa i Frajburga, zabeležili pet poraza i remi, što nije bilo dovoljno da izbegnu poslednje mesto, koje ne vodi u nokaut fazu.

Partizan je zaustavljen u plej-ofu za plasman u Ligu konferencije, pošto je dva puta izgubio od belgijskog Genta, dok je Vojvodinu eliminisao Maribor u trećem kolu kvalifikacija.

Ligaška faza sa većim brojem učesnika

Format prve faze Lige konferencije, kao i dva kvalitetnija evropska takmičenja, pretrpeo je korenite promene, ali nije identičan Ligi šampiona i Ligi Evrope.

Ono što jeste isto je povećan broj učesnika. Umesto dosadašnja 32, od predstojeće sezone takmičiće se 36 klubova.

Timovi više neće biti podeljeni u osam grupa od po četiri, već će se na osnovu broja sakupljenih bodova rangirati na jedinstvenoj tabeli, kao u nacionalnim šampionatima.

Format nadmetanja nije klasičan ligaški, što znači da se timovi neće po dva puta sastati sa svakim od 35 protivnika, već će svaki učesnik tokom prve faze odigrati po šest utakmica sa šest različitih protivnika - tri kod kuće i tri u gostima. To je i glavna razlika u odnosu na dva kvalitetnija takmičenja, gde se ligaška faza sastoji od osam kola.

Posledično, timovi pred današnji žreb nisu raspoređeni u četiri, nego u šest šešira sa po šest ekipa. Voljom žreba svaki tim će, bez obzira u kojem se šeširu nalazi, dobiti po jednog protivnika iz svakog od šest šešira - jednog iz prvog, jednog iz drugog, jednog iz trećeg, jednog iz četvrtog, jednog iz petog i jednog protivnika iz šestog šešira.

Kada bude igrao protiv ekipa iz prvog i drugogo, trećeg i četvrtog, odnosno petog i šestog šešira, svaki učesnik Lige konferencije jednom će biti domaćin, a jednom gost, za šta će se pobrinuti softver.

U praksi, ako TSC bude domaćin protivniku iz prvog šešira, biće gost kada bude igrao protiv tima iz drugog i obrnuto. Ako bude domaćin protivniku iz četvrtog šešira, biće gost kada bude igrao protiv tima iz trećeg i obrnuto. Isto važi i za poslednja dva šešira.

Kao i do sada, pobeda u prvoj (ligaškoj) fazi Lige konferencije vredi tri boda, remi bod, dok poraženi ostaje bez bodova.

Sastav šešira pred žreb

Prvi šešir: Čelsi (Engleska), Kopenhagen (Danska), Gent (Belgija), Fjorentina (Italija), LASK (Austrija), Betis (Španija);

Drugi šešir: Istanbul Bašakšehir (Turska), Molde (Norveška), Legija Varšava (Poljska), Hajdenhajm (Nemačka), Jurgorden (Švedska), Apoel (Kipar);

Treći šešir: Rapid Beč (Austrija), Omonija (Kipar), HJK Helsinki (Finska), Vitorija Gimarais (Portugalija), Astana (Kazahstan), Olimpija Ljubljana (Slovenija);

Četvrti čečir: Serkl Briž (Belgija); Šamrok (Republika Irska), Nju Sejnts (Vels), Lugano (Švajcarska), Harts (Škotska), Mlada Boleslav (Češka);

Peti šešir: Petrokub (Rumunija), Sent Galen (Švajcarska), Panatinaikos (Grčka), TSC Bačka Topola (Srbija), Borac Banja Luka (Bosna i Hercegovina), Jagelonija (Poljska);

Šesti šešir: Celje (Slovenija), Larn (Severna Irska), Dinamo Minsk (Belorusija), Pafos (Kipar), Vikingur (Island), Noa (Jermenija).

Put do finala preslikan iz dva jača takmičenja

Nokaut faza Lige konferencije nimalo se ne razlikuje od Lige šampiona i Lige Evrope. Nakon završetka ligaške faze osam prvoplasiranih timova na tabeli izboriće direktan plasman u osminu finala i biće kasnije nosioci pred žreb za tu rundu.

Ekipe pozicionirane od devetog do 24. mesta moraće da odigraju dodatnu - plej-of rundu, a pobednici dvomeča će popuniti preostalih osam mesta u osmini finala.

Na žrebu za plej-of rundu nosioci će biti timovi koji su ligašku fazu takmičenja završili između devetog i 16. mesta, pa će za protivnika dobiti jednu od ekipa koje su zauzele pozicije od 17. do 24.

Poslednjih 12, odnosno timovi koji su ligaški deo nadmetanja završili ispod 24. mesta na tabeli, okončaće svoj evropski put.

Svi dueli u nokaut fazi takmičenja, od plej-ofa do polufinala, igraju se u formi dvomeča u kojem ne važi gol u gostima. U plej-of rundi i osmini finala nosioci će igrati revanš na svom terenu.

Kao i do sada, domaćin finala biće unapred određeni grad, a ove sezone je to poljski Vroclav. Dve najbolje ekipe boriće se za trofej na stadionu Šlonska, kluba koji je dva puta bio šampion države.

Raspored Lige konferencije

Sve utakmice Lige konferencije biće odigrane sredinom nedelje, uvažavajući važnost kalendara domaćih šampionata širom Starog kontinenta.

Svako od tri evropska klupska takmičenja imaće tokom sezone jednu ekskluzivnu sedmicu, kada neće biti igrani mečevi preostala dva takmičenja.

U standardnim nedeljama mečevi Lige šampiona igraće se utorkom i sredom, dok će se mečevi Lige Evrope i Lige konferencije igrati četvrtkom. U ekskluzivnoj nedelji Lige konferencije utakmice će biti igrane takođe u četvrtak.

Ligaška faza:
Prvo kolo: 3. oktobar 2024.
Drugo kolo: 24. oktobar 2024.
Treće kolo: 7. novembar 2024.
Četvrto kolo: 28. novembar 2024.
Peto kolo: 12. decembar 2024.
Šesto kolo: 19. decembar 2024.

Nokaut faza:
Plej-of: 13. i 20. februar 2025.
Osmina finala: 6. i 13. mart 2025.
Četvrtfinale: 10. i 17. april 2025.
Polufinale: 1. i 8. maj 2025.
Finale: 28. maj 2025. u Vroclavu

четвртак, 15. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом