Prva transrodna osoba u najjačoj argentinskoj ligi
Mara Gomez, 23-godišnja transrodna fudbalerka, debitovala u najjačoj argentinskoj ligi.
Nakon godina u kojima je igrala u nižerazrednim ligama, Mara Gomez je zaigrala u najjačoj ženskoj ligi u Argentini.
Potpisala je za klub Vilja San Karlos, a debitovala je u porazu svog tima (7:1) od Lanusa.
Ništa od toga ne bi bilo značajno ili zanimljivo, da Mara nije prva transrodna osoba koja je zaigrala u najjačoj argentinskoj ligi.
Prva je u Argentini, ali ne i u svetu. Transrodne osobe su igrale fudbal u Španiji, Kanadi, Engleskoj i Američkoj Samoi.
Možda nije prva u svetu, ali je ovo vrlo važan momenat za zemlju kao što je Argentina, gde je fudbal deo nacionalnog identiteta, prenosi Gardijan.
"Kada sam počinjala, fudbal je za mene bio terapija i nikada nisam mogla ni da pomislim da ću zaigrati na najvišem nivou. Pre samo nekoliko godina je sve ovo bilo nezamislivo, a sada otvaramo nove staze. Ovo je ogromno dostignuće", rekla je Mara Gomez za I-Es-Pi-En.
Mara Gomez je potpisala ugovor u februaru, ali je na debi čekala sve do sad, zbog svetske krize sa koronavirusom.
"Savez me prihvatio i pokazao veliko poštovanje. Predsednik me saslušao i pomogli su mi da prevaziđem bolan period", rekla je Mara Gomez.
Najveći problemi su bili lične prirode, priznaje ona. Zakon, klub i institucije su bili na njenoj strani, ali argentinska kultura nije blagonaklona prema ženskom fudbalu.
"Pre samo nekoliko godina Argentinci nisu ni pričali o ženskom fudbalu, a kamoli o transrodnim osobama. Zahvalna sam klubu, saigračima i stručnom štabu što su mi širom otvorili vrata i što su me dočekali sa mnogo poštovanja. Ponosna sam što predstavljam jednu zajednicu, ali i čitavo društvo", poručila je Mara Gomez.
Коментари