Koronavirus menja fudbal - Zabrane ljubljenja, pljuvanja, dodirivanja
Koronavirus je ostavio brojne posledice na fudbal popud prekid takmičenja, gašenja klubova i ogromnih finansijskih gubitaka. Kada se fudbal bude nastavio, čekaju ga brojne promene, od starosne restrikcije u stručnim štabovima, preko proslava golova, do pljuvanja igrača po terenu.
Pored većeg broja igrača koji će sa klupe moći da uđu u igru, fudbal čekaju i drugačije izmene u vidu mera predostrožnosti, kako bi se smanjile šanse od prenošenja koronavirusa.
Predsednik Fifinog medicinskog odbora Majkl D'Hoge najavio je da fudbal čekaju brojne izmene i da će fudbaleri morati da promene manire.
Pljuvanje
"Jedna od prvih primetnih stvari je pljuvanje. To je prečest pojam za fudbalere, a daleko je od higijenskog i predstavlja način na koji virus može da se prenese. Ne vidim način da se to spreči osim deljenja kartona", izjavio je Belgijanac.
Smanjenje fizičkog kontakta
Kontakta u fudbalu ima i van igre, od "piramida radosti" tokom proslava gola, do raznih načina rukovanja.
"Igrači će morati da pronađu nove načine da proslave gol, jer često viđamo veliki broj njih na jednom mestu kako imaju kontakt. Rukovanja pre meča, razmena desova nakon susreta, sve to bi moralo biti izbegnuto", rekao je Ijan Brajrli, doktor na Univerzitetu Kembridž.
Takođe, jedan od predloga koji Fifa može da uvaži jeste dodirivanje igrača prilikom prekida.
Tradicionalnoj, često i pravilima zabranjenoj markaciji protivnika rukama tokom kornera i slobodnih udaraca bliži se kraj.
Takođe, predlaže se da fudbaleri na domaće utakmice dolaze sopstvenim prevozom, svlačionice, ali i klupe za rezervne igrače koriste sa propisanim rastojanjem.
Sterilizacija
Koronavirus se i do 72 časa može zadržati na raznim površinama, pa će neophodan biti proces sterilizacije.
"Sve što može da se čisti će morati da se čisti. Govorimo od najmanjih stvari, do lopti i čitavih terena", rekao je član osoblja opreme jednog Premijerligaša.
Starosna restrikcija
Jedni od najugroženijih na koronavirus su osobe iznad 65 godina.
U zemljama širom Evrope vladaju razne mere koje ove osobe drže podalje od svih dešavanja. Ipak postoje primeri u fudbalu gde članovi stručnog štaba imaju iznad 65 godina.
Trener Kristal Palasa Roj Hodžson ima 72 godine, šef struke Sampdorije Klaudio Ranijeri 68, a menadžer Lidsa Marselo Bjelsa 66 godina.
Ostaje da se vidi hoće li oni moći da vode svoje ekipe na treninzima i utakmica, ukoliko se takmičenja nastave.
Ljubavni život
Fudbaleri Bundeslige prvi su se vratili treniranju još početkom aprila, a kako brojni tamošnji mediji navode, prvi bi mogli i da se vrate utakmicama.
Procena je da bi početkom maja takmičenja u Nemačkoj mogla biti nastavljena.
Nemački fudbalski savez dostavio je klubovima plan i program sa detaljno opisanim pravilima kojih se igrači i klubovi moraju pridržavati.
Između ostalog, igračima je zabranjeno da imaju bilo kakav kontakt sa svojim partnerima, ukoliko oni pokazuju simptome koronavirusa.
Коментари