Šest stvari koje treba da znate o Bajernu

Minhenski Bajern ponovo u Beogradu. Ovo je šest osnovnih stvari koje treba da znate o nemačkom klubu.

Kao i ogroman broj drugih klubova u Evropi i Britaniji na prelasku između dva veka, Bajern iz Minhena osnovan je u ugostiteljskom objektu, u restoranu "Žizela". Franc Jon, inače Berlinac, smatra se začetnikom ideje o pokretanju kluba koji će, kroz nekoliko godina, stići do dominantnog položaja, prvo u Minhenu, potom u Bavarskoj, a onda i u zemlji.

To pokoravanje čitave zemlje moralo je da sačeka dolazak predstavnika čuvene „dunavske škole", austrijanca Riharda Kon Donbija, koji je kao trener osvojio titilu sa Bajernom 1932. godine.

Međutim, dolaskom na vlast nacističkog režima, klub kakav je bio Bajern, sa jasnim vezama sa jevrejskom zajednicom (predsednik Kurt Landauer je pobegao iz logora Dahau), nije mogao da prosperira. Obespravljen i zanemaren, Bajern je postao beskućnik 1944. godine, kada su klupske prostorije uništene u savezničkom bombardovanju.

Mnogi ne znaju da Nemačka nije imala profesionalnu saveznu ligu do 1963. godine, kada je osnovana Bundesliga. Bajern nije dobio poziv da bude deo novog takmičenja - ta prilika je pružena susednom Minhenu 1860.

Finansijski problemi koji su se samo pogoršali izostankom sa  najjačih takmičenja u Nemačkoj naterali su klub da se reorganizuje i preuredi svoje poslovne prioritete. Prilika je pružena mladim fudbalerima (Gerd Miler i Franc Bekenbauer su neki od njih...), a za trenera je izabran Jugosloven Zlatko Čik Čajkovski.

Težak period prekinut je zlatnim. Tokom sedamdesetih godina, pod vođstvom Uda Lateka i Detmara Kramera, Bajern iz Minhena osvojio je tri puta titulu šampiona Evrope, igrajući ono što se naziva nemačkom verzijom „totalnog fudbala".

Poziciju dominantnog kluba u Nemačkoj, nakon ovoga, Bajern nikome nije prepuštao... Menjali su se samo rivali, a to su tokom decenija bili Borusija iz Menhengladbaha, Borusija iz Dortmunda...

Turbulentne devedesete godine prošlog veka donele su Bajernu pomalo pejorativni nadimak „FK Holivud", zbog toga što su njegovi igrači i čelnici novinske članke popunjavali ne striktno fudbalskim ili, uopšte, sportskim stvarima.

Bajern je napustio igranje na Olimpijskom stadionu u maju 2005. godine, kada je, posle 33 godine, novi dom Bavaraca postala Alijanc arena.

Upravo je na ovom stadionu proslavljen i uspeh iz sezone 2012/2013, kada je osvojena istorijska tripla kruna pod vođstvom Jupa Hajnkesa.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом