Šest decenija od tragedije, Junajted ponovo u Beogradu
Na današnji dan, pre 60 godina, ekspedicija Mančester Junajteda doživela je avionsku nesreću u Minhenu po povratku iz Beograda sa utakmice protiv Crvene zvezde u kojoj su poginila 23 putnika, među kojima i osmorica fudbalera.
Verovatno najtalentovanija generacija koju je jedan evropski klub iznedrio u tako kratkom periodu (pritom, zaista iznedrio, jer govorimo o fudbalerima koji su odrasli u Junajtedu), čuvene "Bazbijeve bebe" (trener se, naravno, zvao Mat Bazbi), igrale su u Beogradu utakmicu četvrtfinala Kupa šampiona protiv Crvene zvezde.
Nakon 2:1 u prvom susretu (jugoslovenski tim je poveo), u Beogradu, na stadionu JNA, bilo je 3:3 i engleski šampion je obezbedio prolazak dalje.
Englezi su igrali u karakterističnom W-M sistemu, ali jednom koji je bio baziran na tehničkom umeću pojedinaca i fluidnosti ukupne strukture. Besmislene floskule o "ostrvskom fudbalu" bile su posebno smešne kada bi neko pogledao ovaj tim.
Jedan od razloga zbog koga su nazivani "bebama", osim pomenute činjenice da su igrači prošli školu kluba sa Old Traforda, jeste i činjenica da su bili jako mladi. Postoje anegdote po kojima su majke fudbalera, zabrinute što im deca idu sa pogrešne strane Gvozdene zavese, pakovale slatkiše i poslastice. Oni su, videvši da nemaju čega da se plaše i da je hrana u Beogradu veoma pristojna, te svoje pakete delili sa čistačicama u hotelu u kojem su odseli.
"Bazbijeve bebe" (termin koji je Met Bazbi mrzeo), bila je predivno talentovana, ali i predivna u svakom drugom smislu.
Onda, surovo podmukla zavera gravitacije, leda na krilima i lapavice na minhenskom aerodromu učinila je ono što je već bilo učinjeno Torinu i što će kasnije biti učinjeno peruanskoj Alijansa Limi, odnosno brazilskom Šapekoenseu.
U avionskoj nesreći poginula su osmorica fudbalera – The flowers of English football, the flowers of Manchester. Džef Bent, Rodžer Birn, Edi Kolman, Mark Džons, Dejvid Peg, Tomi Tejlor, Lijam Bili Vilan i Dankan Edvards.
Big Dunc, luče Dadlija i Crne Zemlje, jak toliko da je morao da podvrće šorts kako bi oslobodio svoje gigantske butine, talentovan toliko da je kao dečak ugovor sa Junajtedom potpisao u pidžami usred noći, preminuo je 15 dana posle nesreće u Rehts der Izar bolnici u Minhenu. Veliki Dankan, verovatno najbolji fudbaler koga svet nikada nije video.
Bobi Čarlton je preživeo nesreću, ali, kažu, do današnjeg dana oseća krivicu zbog toga. Njegove komšije su pričale kako je, pre kobnog puta, konstantno pevao u svom domu pesme Franka Sinatre. Nakon nesreće iz njegovog doma se nikada nije čula pesma.
Junajted se oporavio, to znamo, a deset godina kasnije, predvođen Džordžom Bestom, osvojio je prvu titulu prvaka Evrope.
Šest decenija od tragedije Mančester Junajted ponovo dolazi u Beograd, na meč Lige šampiona omladinaca, koji igra protiv vršnjaka iz Brodarca.
Ta utakmica igra se u sredu od 18.30 na stadionu Voždovca.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар