уторак, 21.01.2025, 15:15 -> 18:06
Извор: Марина Булатовић/РТ Балкан
Nekoliko meseci pred smrt Tesla je pozivao Hrvate "na bratsku slogu“ – ali uzalud
Tesla je preminuo u 87. godini, u snu, u apartmanu na 33. spratu hotela Njujorker, na pravoslavni Božić 1943, a prota Dušan Šukletović je služio opelo.
Bezuspešno je Sava Kosanović (sin Tesline najmlađe sestre Marice), pokušavao da privoli svog ujaka Teslu da se okrene od kralja kâ Titu. U svojim memoarima o tome svedoči i diplomata Konstantin Fotić (1891-1959), koji navodi da je svaki pokušaj da se od Tesle izvuče bilo kakva izjava protiv Kralja Petra Drugog bila uzaludna. Teslina odanost srpskoj kruni i kralju, i pored ubeđivanja okoline da pređe na stranu Tita i komunista, ostaju bez rezultata.
U jednom pismu (1938), upućeno srpskom inženjeru i piscu Slavku Bokšanu, Tesla kralja Petra Drugog naziva „mladim orlićem iz gnezda velikog orla“, a Srbe u Americi javno poziva da budu odani mladom monarhu, koga naziva „zenicom u oku naroda“. Inače, Slavko Bokšan bio je jedan od osnivača Radio Beograda, a ostao je poznat i kao jedan od najvećih boraca za istinu o Nikoli Tesli.
Međutim, mnogo godina pre Teslinog odlaska sa ovog sveta širile su se priče kako on „živi u samoći“, „da vreme uglavnom provodi hraneći golubove“… a te dezinformacije o njegovoj nezainteresovanosti za svet oko sebe i danas prepričavaju mnogi Teslini „biografi“, iako one ne odgovaraju istini, a ni dokumentaciji koja je dostupna istraživačima.
Da podsetimo, prvo odlikovanje za svoj naučni rad Tesla je dobio baš u Srbiji – Orden Sv. Save Drugog reda od dinastije Obrenović (1892), potom dobija Orden Danilo Prvi, drugog stepena, od crnogorskog kneza Nikole (1895); zatim brojna priznanja i odlikovanja od dinastije Karađorđević. Kralj Aleksandar Prvi ga je odlikovao Ordenom Jugoslovenske krune prvog stepena (1931).
Udruženje četnika iz Bele Crkve (iz Banata) dalo mu je Spomenicu/zahvalnicu, kao svom velikom dobrotvoru i darodavcu 28. avgusta 1938. Spomenicu su potpisali predsednik udruženja Đorđe Krkuš i sekretar Milovanović. Spomenica je zaštićena vodenim žigom, a original se nalazi u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.
Tesla je bio ktitor mnogih naših crkava i manastira u Americi koje su građene tokom njegovog života. Primera radi: bio je kum Srpske crkvene opštine u gradu Gary (Indiana) na osvećenju hrama Svetog Save 1938.
Kao odgovor na Veliku depresiju i rast fašizma, komunistička groznica već 1930-tih godina počinje da trese Ameriku, a deo zaposlenih u Holivudu se ubrzo pridružio ovom pokretu. Među njima bio je i čuveni scenarista Dalton Trumbo, koji zbog toga dospeva na crnu listu Holivuda – izvesno vreme nije imao dozvolu da radi u fimskoj industriji, a potom završava i u zatvoru. Ali, Tesla, koji je o svemu tome čitao u štampi (naročito je voleo „Njujork tajms“) nije pokazao ni najmanju naklonost prema komunističkim idejama.
Naprotiv, tokom Drugog svetskog rata, kao pravoslavni Srbin-Ličanin i monarhista, Tesla piše proglas „Mojoj braći u Americi“. Proglas se nalazi u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu i datira iz aprila 1942.
Između ostalog, u Proglasu Tesla kaže ovo:
„U ovoj godini ima da se odluči sudbina celog sveta. Ove 1942, snage zla, koje su okupljene oko Hitlera, moraju biti uništene… Zbog toga, braćo i sestre, kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama, upućujem vam ovo pismo moleći vas da se odazovete pozivu predsednika Ruzvelta.
Naš narod pokazuje toliku moralnu snagu da nam svetla obraz pred svetom. Ono što čine naša braća u Starom Zavičaju dostojno je duha koji prožima našu narodnu pesmu. Koliku duševnu snagu, čvrstu odluku i junaštvo su imali oni naši još nerazvijeni dečaci kada su pred nemačkim puškama radosno klicali: Mi smo srpska deca. Pucajte!
Kako se svi mi možemo ponositi znajući da u čitavoj istoriji sveta nema tako veličanstvenog primera. Ovi divni mučenici živeće vekovima u našoj uspomeni.
Nemojmo dozvoliti da se ta veličina umanjuje raspirivanjem mržnje – ne protiv sila zla, nego svoje braće….
Vaš brat, Nikola Tesla“
Da se Tesla nije „povukao u samoću provodeći vreme isključivo u društvu golubova“… već da je bio dobro obavešten o dešavanjima u Jugoslaviji, vidimo iz Proglasa u kojem on nedvosmisleno govori o 21. oktobru 1941. i masovnom streljanju u Kragujevcu od strane Nemačke vojske.
Pozvao je na bratsku slogu Srbe, Hrvate i Slovence iako je dobro znao da su godinu dana ranije nemačke trupe ušle u Maribor i Zagreb i dočekane sa oduševljenjem.
U Mariboru su euforično aplaudirali nemačkim vojnicima i zasipali ih cvećem, a preko Radio Zagreba, ustaše su proglasile uspostavljanje Nezavisne Države Hrvatske (10. aprila 1941), a Nemce za svoje najverniji saveznike. Nakon toga, „ozbiljnija gospoda“ su krenula u obeležavanje srpskih i jevrejskih kuća, odakle će ih ubrzo odvesti u logore smrti.
Uzalud beše Teslin apel: „Samo složni izvršavamo dužnost prema mučeništvu našeg naroda, prema Americi, prema Čovečanstvu. Ko drugačije radi nije na dobrom putu…“
Tokom poslednje godine Teslinog života, magazin „Tajm“ u maju 1942. veliča uspehe četnika, a na naslovnoj strani objavljuju crtež Draže Mihailovića. Iste godine, na Kongresu ujedinjenih Srba protiv fašizma i Srpske narodne alijanse u Detroitu, Teslina slika je postavljena tik uz Dražinu, a na plakatima podrške borbi četničkih gerilaca u potpisu je stajalo Teslino ime, u svojstvu počasnog predsednika Kongresa i Alijanse.
Poznata je fotografija Nikole Tesle i kralja Petra Drugog Karađorđevića koja je nastala 8. jula 1942. kada je kralj došao u hotel Njujorker da ga poseti.
Kralj Petar je prvo boravio u Vašingtonu u poseti predsedniku Ruzveltu, održao je govor u američkom Kongresu, a usledila je i trodnevna poseta Kanadi.
Zbog želje da se sretne sa Teslom, mladi kralj iz Vašingtona dolazi u Njujork.
NjKV Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević se u predgovoru za jednu knjigu o Tesli osvrnuo na susret njegovog oca i velikog naučnika, i napisao je:
„Uvek se sećam koliko je moj otac bio emotivan kada je govorio o susretu sa našim genijem u Njujorku, jula 1942. Tokom zvanične posete Sjedinjenim Američkim Državama, kada je radio na dobijanju podrške za herojsku borbu protiv nacizma u Jugoslaviji, koju je predvodio general Dragoljub Mihailović, moj otac se susreo sa dosta važnih ljudi, uključujući predsednika Amerike, Frenklina D. Ruzvelta. Ali, upravo je susret sa Teslom ostavio veoma snažan utisak na kralja Petra Drugog, posebno kada mu je ovaj veliki čovek rekao: "... Siguran sam da ćeš biti veliki vladar." A moj otac se uvek s ljubavlju sećao koliko je Tesla bio istinski rodoljub, i kako mu je rekao da je ponosan što je Srbin i Jugosloven.“
Čak je i „Hrvatski glas“ u NDH izveštavao o susretu mladog monarha i Tesle, navodeći kako je genijalni pronalazač rekao da mu je kralj svojom posetom učinio najveću čast i da će mu to biti „najmilija uspomena“.
Uz zvuke srpske rodoljubive pesme „Tamo daleko,“ koja je Tesli bila omiljena tokom čitavog života, on je ispraćen sa ovoga sveta, ne sluteći da će preko 90 njegovih rođaka biti zverski ubijeno od strane ustaškog režima.
Ali, Hrvati su dosledno nastavili tradiciju svojih predaka iz Drugog svetskog rata – crkva u Smiljanu je uništena 1992, kao i Teslina rodna kuća, a spomenik velikom naučniku je miniran.
Коментари