Збирка добротвора Миломира Главчића отворена у Адлигату

Збирка добротвора Миломира Главчића (1924) отворена је у свечаној атмосфери у Музеју књиге и путовања Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат.

Миломир Главчић је у хуманитарне сврхе у Србији поклонио више од десет милиона евра, градећи болнице, школе, мостове и цркве, а веома је значајна и његова хуманитарна делатност у Канади. Главчић спада у најистакнутије житеља Канаде српског порекла, родом из села Попе код Јошаничке Бање, са најдужом адресом становања у Нијагарa Фолсу.

„У Адлигату чувамо сећања на важне људе и важна дела. Зато су нас лични предмети господина Главчића, његова фрула, писмо, књига, фотографије и још неколико детаља веома обрадовали. Одлучили смо да у Свечаној сали Адлигата на Бањици једну полицу трајно посветимо овом великану", изјавио је Виктор Лазић, почасни председник Удружења Адлигат.

Потпредседник Адлигата Адам Софронијевић представио је окупљенима Главчићев живот овим речима: „Од Миломира Главчића учимо како се воли Србија и онда када се у њој није живело више од пола века и када је она готово увек била на другој страни глобуса. Изградити мост, вртић, материјално помагати људима које не познајемо, 'само' због чињенице да су припадници нашег народа, највиши је израз патриотизма и указује на пут како успешни појединци могу да  поделе део својих успеха са заједницом којој припадају пореклом."

Живот и рад господина Главчића представио је његов пријатељ у Србији, новинар Миша Дугалић.

Детињство и младост Главчић је у предратној Југославији провео у беди и сиромаштву. По завршетку Другог светског рата обрео се у Канади где је, напорним и промишљеним радом, успео да стекне за себе али и за друге.

У Канади је уложио знатна средства за градњу цркве и болнице у Нијагарa Фолсу, а у родној Србији помогао је градњу моста преко Ибра у Краљеву, којим није само спојио обале ове реке већ и две државе – Канаду и Србију, и данас градове пријатеље – Краљево и Нијагара Фолс, о чему сведоче и обележја на овој грађевини.

Финансирао је и градњу цркава, дечијих обданишта, домова културе, зграде библиотеке, асфалтирање путева, обнављање основних школа. Болнице у Краљеву и Рашки даровао је медицинским апаратима и санитетским возилима. Помагао је, и помаже, и ближим и даљим рођацима, али и стотинама непознатих породица. У Србији се његово доброчинство чува од заборава. Његовим именом су на подручју Рашког округа назване улице, један булевар, вртић, културни центар. Добитник је бројних признања и највиших државних и црквених одличја. У Канади су, у знак поштовања, на дан његовог 99. рођендана Нијагарини водопади били обојени бојама заставе Србије.

Захваљујући Миломиру Главчићу, 2015. године потписана је и прва Повеља српско–канадског пријатељства у савременој историји, што је значајан корак у унапређењу билатералних односа две земље, посебно на плану културне размене и економске сарадње и инвестиција.

уторак, 29. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом