Читај ми!

Srbi koji žive na Kipru ne osećaju se kao stranci

Broj Srba koji žive na Kipru stalno varira, ali se procenjuje da u toj zemlji sa regulisanim boravkom ima između 1000 i 2000 Srba.

Srpski i kiparski narod vezuje ista relgija, slična kultura, dugogodišnji dobri politički i ekonomski odnosi, ali i borba za očuvanje teritorija, u čemu se međusobno podržavaju.

Zato se Srbi koji žive na Kipru, ali i oni koji povremeno ovde borave i rade ili dolaze kao turisti, između ostalog i zbog toga što između dve zemlje nema viznog režima, ne osećaju kao stranci.

"Grčki Kiprani doživljavaju Srbe kao jedan bratski narod i na Kipru nikada nismo doživeli bilo kakvu vrstu odnosa osim kao svojima", rekao je za Tanjug u Nikoziji Nenad Bogdanović, Srbin koji godinama živi i radi u toj zemlji.

Bogdanović je i predsednik Društva srpsko-kiparskog prijateljstva koje je osnovano pre nepune dve godine, a sa njima se tokom svoje nedavne posete Kipru susreo i ministar spoljnih poslova Nikola Selaković.

Društvo je još u procesu registracije i okuplja stotinjak članova, koji nisu samo Srbi već i Kiprani kojima je blizak naš narod i Srbija, jer su u vreme bivše Jugoslavije studirali u Srbiji ili su u braku sa Srbinom ili Srpkinjom.

"U našem Društvu ne postoje mi i oni, već smo svi mi zajedno", kaže Bogdanović.

Ciljevi osnivanja tog Društva, dodaje on, jesu bolje upoznavanje istorije i kulture dva naroda, učvršćivanje prijateljstva, promovisanje kulturnih vrednosti, kao i svaka druga vrsta saradnje na polju ekonomije, sporta, obrazovanja. . .

Na Kipru već dve decenije postoji srpska škola, a pored toga, Bogdanović kaže da se u okviru kiparske pravoslavne crkve u Hramu Svetog Save u Limasolu jednom mesečno održava verska služba na srpskom jeziku, a uskoro će, kaže, služba na srpskom biti održana i u Nikoziji.

Službu drži, ističe Bogdanović, veliki prijatelj Srba otac Pantalejmon, koji je poreklom iz severne Grčke, a živi na Kipru, dok našu zemlju posebno voli jer je u njoj studirao, a i oženjen je Srpkinjom.

„I oni su primer tog prijateljstva, saradnje i jedinstva između Kiprana, Grka i Srba", naglašava Bogdanović.

Član Društva srpsko-kiparskog prijateljstva je i Dragana Nikolić Hristu, koja 21 godinu živi i radi kao učiteljica u srpskoj dopunskoj školi na Kipru, a koja za Tanjug navodi da se časovi održavaju u tri grada Nikoziji, Limasolu i Larnaki.

Trenutno srpsku dopunsku školu na Kipru pohađa oko 40 učenika, ističe Nikolić, a seća se da je ranijih godina bilo više đaka, čak do 70.

Taj pad postoji jer, kako kaže, naši ljudi počinju polako da se vraćaju u Srbiju.

Većina dece je, dodaje ona, iz mešovitih brakova, oko 80 odsto, a u početku, pre 20 godina, bilo je više dece iz čisto srpskih brakova.

Ovde očekuju da će društvo sticati i nove članove i da će raditi na što većem približavanju dva naroda, a uslove za to vide i u turističkim ponudama - Srbi ovde dolaze na more, a Kiprani u Srbiju zbog religioznog i lovačkog turizma.

Bogdanović ističe i da su Srbi i Kiprani članovi Društva, organizovali nekoliko humanitarnih akcija, zajednička okupljanja, kako u Nikoziji, tako i u mestu Omodos koje se nalazi u planinskom delu, a kako kaže biće ih još.

недеља, 22. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње