субота, 23.11.2019, 22:55 -> 12:13
Извор: Српски народни савез (Serb National Federation)
Аутор: РТС
U američkom Kongresu o ustaškom genocidu u NDH
U američkom Kongresu je održano javno predavanje o ustaškom genocidu koji počinjen nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj (NDH) u toku Drugog svetskog rata. Ovo je prvi put u poslednje dve decenije da se američki Kongres bavi ovim pitanjem.
Američki kongresmeni, senatori, diplomate, strani ambasadori, predstavnici vladinog i nevladinog sektora i američkih medija imali su priliku da se više upoznaju sa ovim delom srpske istorije Drugog svetskog rata. Skup je počeo prikazivanjem dokumentarnog filma „Kultura sećanja" Narodne i univerziteske biblioteke Republike Srpske. U filmu su prikazana svedočanstva i patnje preživelih u koncentracionim logorima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata.
Miloš Rastović, koordinator za kulturu Srpskog narodnog saveza, je otvorio ovaj skup u prepunoj sali istaknutih gostiju. Izražavajući dobrodošlicu prisutnim gostima, on je istakao značaj svedočanstava preživelih logoraša.
„Svako sećanje preživelih logoraša izaziva u njihovim mislima teška osećanja gde čovek nema nikakvu vrednost. Danas imamo mali broj preživalih logoraša koji nam pomažu da bolje razumemo opasnost od masovnih ubistava, mučenja i genocida. Mi ne možemo zatvarati oči pred zločinima koji su se dogodili. Sećanja preživelih nas uče o onome što se dogodilo u prošlosti, pomaže nam da bolje razumemo sadašnjost i mislimo na ono što se može dogoditi u budućnosti", istakao je Rastović.
Rastović je takođe pomenuo tragično iskustvo njegovog oca pesnika Ilije Rastovića i celokupne porodice u logoru u fašističkoj Mađarskoj za vreme Drugog svetskog rata.
Predavanje je održala Dragana Tomašević, osnivač i direktorica Fondacije sećanja na Jasenovac i Holokaust u Londonu u Velikoj Britaniji i potomak žrtava ubijenih u Šargovcu, Motikama, Drakuliću i rudniku Rakovac. Ona je u kontekstu 700 godina srpske istorije opisala stradanja Srba u NDH.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac, kao najveće mesto stradanja Srba, Jevreja i Roma u NDH, opisala je kao „negativno, patološko i kriminalno, što je karakterisalo ustaški pokret u celini, kulminiralo je u Jasenovcu. Sa svojim sadizmom i patološkim kriminalom, ustaše su šokirale čak i nemačke nacističke generale. Za razliku od nemačkih koncentracionih logora koji su se nazivali ‘fabrikama smrti,' u NDH je praktikovan srednjevekovni način ubijanja ljudi nožem, sekirama, čekićima i drugim alatima. Samo u NDH su postojali koncentracioni logori za ubijanje male dece delimično vođeni katoličkim časnim sestrama što je jedinstveni slučaj u istoriji čovečanstva."
Predavanje je zaključeno rečima da je „srpski narod je častan i ponosan. Uvek je stajao sa velikim narodima u svetu u teškim vremenima kada je bilo potrebno boriti se protiv onoga što normalan ljudski um teško može i zamisliti."
Mnogi gosti su bili iznenađeni jer nisu imali dovoljno saznanja o ovim događajima tokom Drugog svetskog rata. U tom smislu, ovo predavanje je pružilo više saznanja i osvetlilo ovaj „neizgovoreni" tj. skriveni deo istorije za zapadno mnjenje i sećanja preživelih.
Na kraju skupa u ime Srpskog narodnog saveza, Rastović je primio priznanje od direktorice Dragane Tomašević u znak zahvalnosti za organizaciju ovog značajnog skupa i neumorno pregnuće u odavanju spomena Srbima, Jevrejima i Romima žrtvama ustaškog genocida tokom Drugog svetskog rata. Rastović se zahvalio i naglasio da je glavni zadatak Srpskog narodnog saveza iz Pitsburga da neguje i čuva srpsku kulturu, tradiciju i istoriju.
U američkom Kongresu je prikazana izložba „Anatomija zaborava" Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske koja je sa velikom pažnjom bila ispraćena od strane gostiju.
Ova izložba će takođe biti prikazana u naredna tri dana u Rejburn foajeu Kongresa što će omogućiti da se kongresmeni i senatori bolje upoznaju sa ovim delom srpske istorije. Planirano je da izložba ima putujući karakter u američkim gradovima i značajnim institucijama.
U predstavništvu Republike Srpske u Vašingtonu upriličen je prijem na kojem je kojem je prikazana izložba „Anatomija zaborava" diplomatama i drugim istaknutim gostima.
Srpski narodni savez, najstarije srpsko dobrotvorno društvo u Americi koje postoji od 1901. godine, organizovalo je ovaj događaj u saradnji sa kancelarijom Republike Srpske za saradnju, trgovinu i investicije u Vašingtonu, Fondacijom sećanja na Jasenovac i Holokaust iz Londona u Velikoj Britaniji i Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske u Banja Luci.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар