среда, 22.08.2018, 11:36 -> 13:47
Аутор: РТС / Рада Ђокић Стојадиновић
Molitveno slavlje u Sarajevu
„Kome Crkva nije majka, tome Bog nije otac“, piše u svetootačkim knjigama. Crkva Svetog Preobraženja u urbanom delu Novog Sarajeva, majka je i za 3330 Srba, koliko ih je ostalo da žive u ovom gradu posle Dejtona, i za onih 200 000 Srba koji su, po završetku građanskog rata, napustili Dabrobosansku eparhiju. Srbi Sarajevsko-romanijske regije prisustvovali su Svetoj arhijerejskoj liturgiji na Preobraženje, proslavljajući crkvenu slavu.
Srpska pravoslavna crkva u Sarajevu, putem svoja tri gradska hrama-Stare crkve na Baščaršiji, Saborne i najnovije crkve Svetog Preobraženja, zauzima najvažnije mesto u oblikovanju srpske duhovne i nacionalne svesti ovog podneblja.
Crkva Svetog Preobraženja građena je 1938. do 1940. godine prilozima vernika.
Dok je u Eropi već godinu dana trajao Drugi svetski rat, 8. septembra 1940. godine u Novom Sarajevu osvećena je crkva Svetog Preobraženja, uz prisustvo 50 000 vernika.
Crkvu je osveštalo 50 sveštenika, na čelu sa ptrijarhom srpskim Gavrilom Dožićem, mitropolitom dabrobosanskim Petrom Zimonjićem i episkopima Nikolajem Velimirovićem, Nektarijem Kruljem i Nikolajem Jokanovićem.
Crkvu Svetog Preobraženja projektovao je slavni beogradski arhitekta i profesor Aleksandar Deroko. Kao stilski uzor, poslužila mu je crkva Svetih apostola Petra i Pavla u Rasu, blizu Novog Pazara, najstarija crkvena građevina u Srbiji, koja potiče iz 8. veka.
U periodu od 1941. do 45. hram Svetog Preobraženja oskranvljen je i zatvoren. NDH ga je zatvorila, a sveštenike pobila i proterala. Ustaše su 12. maja 1941. godine uhapsili, odveli u Jasenovac i pogubili episkopa dabrobosanskog Petra Zimonjića.
Srpskog patrijarha Gavrila Dožića i Svetog vladiku Nikolaja Velimirovića fašisti su odveli u logor Dahau, gde su ostali i po završetku Drugog svetskog rata.
U građanskom ratu u Bosni i Hercegovini od 1992. do 95. godine hram Svetog Preobraženja nalazio se u muslimanskom delu Sarajeva, opljačkan je i oskrnavljen.
Po završetku rata, od 1995. do danas, ova svetinja našla se 40 puta na meti vandala. Policija Kantona Sarajevo uspela je pronaći ukradenu ikonu Svetog Đorđa u duborezu. Ova ikona i ukradeni prestoni krst, vraćeni su crkvi.
Od kada su ugrađene kamere sve je manje vandalskih napada, ali je i manje žive crkve Hristove-naroda. Na službi se okupljaju uglavnom stariji, bolesni i iznemogli, koji su ostali da žive u federalnom Sarajevu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар