Istočna Afrika na fotografijama Kolomana Trčke

Muzej afričke umetnosti organizovaće za posetioce u avgustu, svake nedelje u 11 časova, kustoska vođenja kroz  izložbu „Kenija, Tanzanija i Uganda: 1937–1939. Fotografije Kolomana Trčke“.

Posetioci će tokom stručnog vođenja imati priliku da upoznaju neobičnu biografiju Kolomana Trčke (Zrenjanin, 1909 - Beograd, 2000) koji je, vođen poslom u trgovini kože, sa nepunih 30 godina krenuo na daleka putovanja, u susret ljudima i kulturama istočne Afrike.

„Pre Drugog svetskog rata, retki su bili pojedinci sa naših prostora koji su neposredno upoznali Afriku južno od Sahare i tada zabeležili svoje utiske foto-aparatom. Zahvaljujući ranijim istraživanjima i izložbama, javnosti su poznate fotografije koje su u različitim afričkim zemljama snimili lekar Kosta Dinić, novinar i putnik Milorad Rajčević, kao i Rastko Petrović, pisac, diplomata i umetnik, a sada je predstavljena i bogata zbirka fotografija Kolomana Trčke.

Kao amater na polju fotografije, Koloman Trčka je bio posvećeni hroničar svog vremena i plodan stvaralac. Njegov umetnički senzibilitet ogleda se naročito u izražajnoj snazi afričkih portreta, duhovitom kadriranju poslovnih Evropljana, pejsažima ispunjenim igrom svetlosti i senki, likovnosti i kompozicijama - prikazanim na prvoj izložbi posvećenoj njegovom fotografskom umeću koja je u toku u Muzeju afričke umetnosti", navodi autorka izložbe Marija Miloš.

Na osnovu tumačenja dokumentarnog karaktera fotografija Kolomana Trčke kao što su štrajk lučkih radnika na ulicama Mombase i plantaže pamuka, kafe, kokosa i drugih izvoznih sirovina, u okviru stručnih vođenja koja će se u avgustu održavati svake nedelje u 11 časova biće predstavljeni različiti vidovi evropske kolonijalne politike i privrede, uticaj na kulturne sisteme gradskog i seoskog stanovništva istočke Afrike, kao i njihova međusobna prožimanja.

Poseban segment izložbe čine fotografije koje čuvaju uspomene na trenutke provedene sa prijateljima i porodicom, na druženja, izlete, doživaljaje, ukazujući na jedinstvenu ulogu koju fotografija ima kao lični, intimni zapis u privatnom životu.

Kao prateći program uz izložbu „Kenija, Tanzanija i Uganda: 1937-1939. Fotografije Kolomana Trčke" osmišljene su i dečje kreativne radionice „Štitovi i nakit u tradiciji naroda Kikuju: oblici, boje i značenja" koje će biti organizovane takođe svake nedelje u avgustu. Deca će na kreativnim radionicama upoznati različite vidove ukrašavanja mladih i običaje koji su pratili odrastanje u kulturi Kikujua, najbrojnijeg naroda Kenije. Učesnici će napraviti svoje štitove, ukrasna oglavlja i pojaseve po uzoru na oblike, boje i motive zastupljene u tradicijama naroda Kikuju. Dečije kreativne radionice vodiće Dragana Ćurčin, studentkinja antropologije i Ana Knežević, kustos.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње