Zadušnice ubijenoj Hipokratovoj zakletvi

Prema popisu od 1991. godine Sarajevo je imalo 527 143 stanovnika, a od toga 157 526 (30%) Srba. U toku rata, od 1992. do 1996. godine, grad je napustilo više od 150 hiljada Srba, pa ih danas u federalnom delu Sarajeva živi 3330. Otišlo je i pet stotina sarajevskih lekara.

Proces preuzimanja vlasti u gradu počeo je uklanjanjem Srba sa rukovodećih položaja, a nastavljen ubistvom istaknutih intelektualaca, među njima i zdravstvenih radnika.

Prvog dana sukoba, na Bajram 4. aprila 1992. godine, teško je ranjen čuveni sarajevski plastični hirurg profesor doktor Boriša Starović, tadašnji dekan Medicinskog fakulteta. Ranjen je ispred kuće u kojoj je stanovao, a ona je okružena zgradama, pa je na njega mogao pucati samo neko ko je iz najbližeg komšiluka.

Na kućnom pragu ubijen je primarijus doktor Gojko Šurbat, a istoga dana, na povratku sa posla kući teško je povređen prof. dr Žarko Mijatović.

Na balkonu Klinike za očne bolesti na Koševu, na radnom mestu, ubijen je doktor Vladimir Bilenki. U krugu bolnice Ernest Grin - usmrćen je i doktor Miladin Ćuković.

Bez optužbe i suđenja, posle čestog odvođenja na saslušanje i strašnog mučenja, sa više prostrelnih rana ubijen je ugledni sarajevski lekar prof. doktor Milutin Najdanović, inače profesor na Medicinskom fakultetu i osnivač Torakalne hirurgije u Sarajevu.

Njegova supruga, Jevrejka, prof. doktor Rikica Najdanović, pedijatar, kćerka poznatog lekara i još poznatijeg pisca Isaka Samokovlije, uzaludno je, za života, pokušavala doći do podataka ko je i zašto ubio njenog supruga Milutina.

„Znam da je moj tata nevin ubijen, samo zato što je Srbin, što je pisao ćirilicom i slavio slavu", izjavila je posle svirepog očevog ubistva Mirjana Najdanović. „Moj tata nije znao da se sprema rat i naivno smo ostali u Sarajevu kada je rat počeo i vjerovali smo u ljudskost. Pre ubistva, više puta su ga odvodili na saslušanje i ubili su ga na gornjem ulazu stadiona Koševo. Vidite, Jevreji su nespremni dočekali Drugi svjetski rat, a Srbi su, eto, nespremno u Sarajevu dočekali 1992. godinu. Čitali smo Andrića i njegovo „Pismo iz 1920." i ništa nismo naučili", izjavila je Mirjana, kćerka profesora Najdanovića.

Posmrtni ostaci profesora Najdanovića ekshumirani su sa groblja Lav, na kraju rata, i preneseni u Beograd, u njegovu rodnu Srbiju.

„Nije samo profesor Najdanović, mnogi sarajevski lekari su mučeni, maltretirani i zatočeni. Kroz logore je prošlo njih 50-tak. Ortoped doktor Branko Stančić i internista Milorad Tomašević ubijeni su u svom stanu. Doktor Milica Gutović ubijena je 1994. godine pri pokušaju izlaska iz Sarajeva. I, kako tvrde svedoci, bačena je u Miljecku", piše u knjizi Ratne bolnice koju su pripremili sarajevski lekari Mirko Šošić, Slavko Ždrale, Milan Pejić i nedavno preminuli profesor Tomislav Taušan, nekadašnji načelnik Vojne bolnice u Sarajevu.

Fotografije su iz gore pomenute knjige "Ratne bolnice"

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње