понедељак, 28.11.2022, 12:42 -> 14:38
štampajŽiveti zajedno - moramo i možemo
Opšte je poznato da je skoro polovina stanovnika Beča migrantskog porekla, a njihova integracija jedan je od prioriteta vlasti. Tom temom bavi se i bečki reditelj Tomas Firhapter u svom filmu "Živeti zajedno", koji je prikazan na festivalu dokumentarnog filma "Slobodna zona" u Beogradu.
U Kulturnom centru Beograda u okviru festivala Slobodna zona, publici je prikazan i austrijski, devedesetominutni film "Živeti zajedno", bečkog režisera Tomasa Firhaptera, koji vispreno dokumentuje kurseve u kojima se podjednako diskutuje, kako o pravima, tako o privatnim pitanjima, dok između kulturne medijacije i diskusione grupe iskrsava složeno svedočanstvo različitosti, tako da na kraju postajemo svesni da u gradu čije stanovništvo čini gotovo 50 odsto ljudi migrantskog porekla, sa 150000 Srba, jedva da mogu postojati autohtone Bečlije.
Zbog čega kursevi integracije, zašto Srbi na samom početku?
"Voditelj kursa na srpskohrvatskom jeziku nisu samo Srbi, već svi iz eks Jugoslavije, divno je objašnjavao šta se radi na kursu i to je bilo dobro za početak filma", kaže Tomas Firhapter, režiser iz Beča.
"Ja sam film pogledala na onlajn festivali DokMinhen, i tu mi se film jako dopao, i zato što sam se prosto iznenadila i oduševila kad je počeo na našem jeziku, odnosno na srpskohrvatskom...pomislila sam da je možda ceo film posvećen našim ljudima u inostranstvu, u Beču, i onda me je još više iznenadilo kada sam videla da je to jedan splet kultura, ljudi, i da se bavi pitanjem migracije i integracije, u stvari to što znači - živeti zajedno, dopao mi se i naslov i ideja tog filma i zato smo ga izabrali za Slobodnu zonu i program Zona bez granice", kaže Branka Pavlović, selektorka Festivala.
Inače, Tomas Firhapter završio je studije psihologije na univerzitetu u Salcburgu i studije filozofije na univerzitetu u Beču. Već 15 godina pisac i reditelj poznat po filmovima "Histerija", "Treći izbor" i "Žuta bez zebre".
Коментари