Читај ми!

Srbija na vezi - region, RTS Svet, 18.55

Gost u studiju je predsednik Upravnog odbora Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju Ratko Bubalo. Repriza emisije u 02.03 i sutradan, u utorak, u 13.25 na RTS Svet.

Već duži niz godina u Bosni i Hercegovini (BiH) se, pre svega na području njenog federalnog entiteta, u okviru projekta Svetske banke, sprovodi postupak sređivanja zemljišnih knjiga, odnosno tzv. „harmonizacija podataka". Zbog nedovoljne transparentnosti procedure usklađivanja zemljišnih knjiga, u toj susednoj nam državi, mnogi Srbi koji su odatle iselili bilo svojevoljno, pre rata, ali i prisilno tokom rata, nisu upoznati sa mogućnošću da bi mogli da ostanu bez zemljišne i druge nepokretne imovine.

U cilju očuvanja imovinskih prava Srba iz Federacije BiH pokrenuta je zajednička kampanja od strane nadležnih institucija Republike Srpske i Republike Srbije kako bi se građani srpske nacionalnosti maksimalno uključili u postupak usklađivanja podataka o nekretninama, katastra i zemljišnih knjiga u tom entitetu BiH.

Koliko je ovaj projekat sređivanja zemljišnih knjiga značajan i šta je njegov osnovni cilj, kao i zašto je važno odazvati se ovoj akciji, zatim i kako teče odaziv samih Srba poreklom sa tih prostora, koliko ih se do sada odazvalo, koja je procedura, gde i kako se mogu da se jave svi oni koji se još nisu odazvali na poziv, i na kraju koje su posledice ako se ne jave u roku i koji sve problemi mogu da iz toga proizađu? O tim i drugim pitanjima vezanim za proces sređivanja zemljišnih knjiga u FBiH u studiju govori gost, predsednik Upravnog odbora Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju Ratko Bubalo.

U emisiji ćemo se takođe upoznati i sa aktuelnim stanjem, odnosno sudbinom Srba u Opštini Vareš, u Zeničko-dobojskom kantonu, što je u osnovi i slika stanja na gotovo celoj teritoriji Federacije BiH, odakle se veliki broj Srba iselio, ranije iz samo ekonomskih razloga, a kasnije, tokom devedesetih, i zbog ratnih međunacionalnih sukoba, kada su bili prinuđeni da napuste svoj rodni kraj i iza sebe ostave zavičaj, pradedovsku zemlju i mnoge druge nekretnine koje su danas uzurpirane od strane njihovih nekadašnjih komšija Bošnjaka ili Hrvata.

Iz drugog dela emisije pažnju upućujemo na zanimljivu i važnu priču o dubrovačkim Srbima, odnosno priču o veoma razvijenoj književnosti Srba u Dubrovniku, koja je u vreme Titove Jugoslavije bila potpuno potisnuta i gotovo zaboravljena. Nedavno objavljeni reprint kapitalnog dela „Dubrovačka književnost" dum Ivana Stojanovića iz 1900. godine govori u prilog tome da je dubrovačka književnost zaostavština pisana na srpskom jeziku, te da ona potpada pod srpsku intelektualnu svojinu. Ovo reizdanje je objavio Centar za srpske studije iz Banjaluke a priredili su ga profesori Duško Pevulja i Tatjana Bogojević.

Emisija završava muzičkim spotom „Ave Serbia", koja će nas podsetiti na velikog srpskog pesnika Jovana Dučića, u čiju čast se i upravo ovog novembra u Trebinju održavaju tradicionalne „Dučićeve večeri poezije".

Urednici emisije Nada Vukelić i Miroslav Karlica

Muzička urednica Branka Lolić

Rediteljka Dragica Gačić

уторак, 24. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње