Читај ми!

London: Onlajn konferencija o genocidu u NDH

U susret 80. godišnjici od "ustaškog konačnog rešenja", a na Dan proboja jasenovačkih zatočenika 22. aprila, Fondacija za sećanje na Jasenovac i Holokaust održala je u Londonu virtuelnu konferenciju na engleskom jeziku o genocidu nad Srbima, Jerejima i Romima počinjenu od ustaške NDH tokom Drugog svetskog rata.

Na ovoj Konferenciji, prof. dr Gideon Grajf, ekspert za Aušvic, sudski veštak Države Izrael koji je pomogao Mosadu u lociranju Josefa Mengelea, održao je predavanje o sličnostima i razlikama Aušvica i Jasenovca, napominjući da je ustaško "konačno rešenje" počelo 6 meseci pre "nacističkog konačnog rešenja", 28. aprila u Gudovcu kod Bjelovara.

Prof. Grajf je potom zamolio direktorku Fondacije, Draganu Tomašević da se obrati prisutnima i upozna ih sa stradanjem svoje porodice. Tomašević je publiku upoznala sa pokoljem u selima Šargovac, Drakulić, Motike, Rudnik Rakovac i osnovnoj školi u Šargovcu, koji je ujedno i bio najmasovniji jednodnevni zločin na teritoriji NDH van koncentracionih logora, gde je na kućnom pragu, bez ijednog ispaljenog metka život izgubilo 2370 staraca i žena, a među njima i 551 dete. Objašnjena je i uloga katoličkog pokreta Križara, koju je na pokolj ovih sela predvodio fratar Filipović Majstorović zajedno sa 12 ustaša Pavelićeve 2. tjelesne bojne.

 Menadžment Muzeja Holokausta uvredljivo o Srbima

Gledaocima se obratio i Obrad Kesić, šef predstavništva R. Srpske u Vašingtonu, koji je publiku upoznao sa raznim aktivnostima koju Republika Srpska preduzima u vezi Kulture sećanja, a posebno sa Deklaracijom međunarodne komisije koju je Narodna skupština R. Srpske usvojila 2016. godine o genocidu nad Srbima u NDH tokom Drugog svetskog rata.

Najviše pažnje je privuklo njegovo lično iskustvo iz 2001. godine kada je delegacija R. Srpske u kojoj je i Kesić bio član, na sastanku sa Holokaust muzejom Vašingtona molila Muzej da ne prosleđuju jasenovačku arhivu Hrvatskoj u kojoj se se nalazile i lične stvari srpskih zatočenika.

Kesić je objasnio da je ovu arhivu tokom odbrambeno-otadžbinskog rata srpska vojska spasila od potpunog uništenja i godinama je čuvana na različitim lokacijama. Muzej Holokausta je bio obavezan Međunarodnim zakonom da tu arhivu vrati Hrvatskoj. Međutim, delegaciju iz Srpske, kao i sve slušaoce izlaganja g. Kesića, šokirala je izjava menadžmenta Muzeja Holokausta u kojoj su srpskim predstavnicima rekli da "problem sa vama Srbima je taj što ste opsednuti istorijom."

 Nada da će Skupština usvojiti Rezoluciju 

Virtuelna publika je imala prilike da postavlja i pitanja, a najviše pažnje je privukla aktuelna Rezolucija preživelih logoraša koju su, kao simbolični i poslednji proboj, podneli Narodnoj skupštini Srbije na razmatranje, po ugledu na Deklaraciju usvojenu u Republici Srpskoj. Ostaje nada da će Republika Srbija, po ugledu na Republiku Srpsku, usvojiti Rezoluciju u kojoj, sa 80 godina zakašnjenja, priznaje genocid sopstvenog naroda počinjenog od ustaškog režima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata.

Napominjemo da je čika Gojko Rončević, preživelo dete iz Jastrebarskog i pokretač ove Rezolucije, uz koordinaciju Fondacije - iz dijaspore dobio podršku preko 100 udruženja, privatnih lica, te poznatih ličnosti, a prema grubim procenama do sada je oko 800.000 osoba ovu Rezoluciju podržalo iz čitavog sveta.

Virtuelnu konferenciju Fondacije je pratilo više hiljada zainteresovanih, a direktno je prenošena i od IN4S Portala.

Takođe, uoči 106. godišnjice od genocida nad Jermenima, u Americi je 23. i 24. aprila ekskluzivno prikazan dokumentarni film "Zaboravljeni genocidi - grijeh tišine", u kojem se povlače paralele između genocida nad Jermenima i genocida nad Srbima.

Beliku pažnju je na socijalnim mrežama 22. aprila izazvao i Grejam Vilijam Filips, britanski novinar sa kratkim videom o Jasenovcu i stradanju preko 500 000 Srba. Ovo je jedan od videa u serijalu koji će g. Filips, u saradnji sa Fondacijom da uradi na ovu temu.

Link za konferenciju "Skriveni genocid" Fondacije možete pogledati na linku https://www.youtube.com/watch?v=htrBnZEHY_g

Link za "Zaboravljeni genocidi - grijeh tišine" od TV kuće Rusija danas (RT) možete pogledati na linku https://www.youtube.com/watch?v=7TtdLeCBXVo

Link za "Evropski neznani logor smrti Jasenovac", britanskog novinara i vlogera Grejama Vilijam Filipsa https://www.youtube.com/watch?v=6ajv9Ee7lNc

понедељак, 25. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње