Molitveno slavlje u Sarajevu

„Kome Crkva nije majka, tome Bog nije otac“, piše u svetootačkim knjigama. Crkva Svetog Preobraženja u urbanom delu Novog Sarajeva, majka je i za 3330 Srba, koliko ih je ostalo da žive u ovom gradu posle Dejtona, i za onih 200 000 Srba koji su, po završetku građanskog rata, napustili Dabrobosansku eparhiju. Srbi Sarajevsko-romanijske regije prisustvovali su Svetoj arhijerejskoj liturgiji na Preobraženje, proslavljajući crkvenu slavu.

Srpska pravoslavna crkva u Sarajevu, putem svoja tri gradska hrama-Stare crkve na Baščaršiji, Saborne i najnovije crkve Svetog Preobraženja, zauzima najvažnije mesto u oblikovanju srpske duhovne i nacionalne svesti ovog podneblja.

Crkva Svetog Preobraženja građena je 1938. do 1940. godine prilozima vernika.

Dok je u Eropi već godinu dana trajao Drugi svetski rat, 8. septembra 1940. godine u Novom Sarajevu osvećena je crkva Svetog Preobraženja, uz prisustvo 50 000 vernika.

Crkvu je osveštalo 50 sveštenika, na čelu sa ptrijarhom srpskim Gavrilom Dožićem, mitropolitom dabrobosanskim Petrom Zimonjićem i episkopima Nikolajem Velimirovićem, Nektarijem Kruljem i Nikolajem Jokanovićem.

Crkvu Svetog Preobraženja projektovao je slavni beogradski arhitekta i profesor Aleksandar Deroko. Kao stilski uzor, poslužila mu je crkva Svetih apostola Petra i Pavla u Rasu, blizu Novog Pazara, najstarija crkvena građevina u Srbiji, koja potiče iz 8. veka.

U periodu od 1941. do 45. hram Svetog Preobraženja oskranvljen je i zatvoren. NDH ga je zatvorila, a sveštenike pobila i proterala. Ustaše su 12. maja 1941. godine uhapsili, odveli u Jasenovac i pogubili episkopa dabrobosanskog Petra Zimonjića.

Srpskog patrijarha Gavrila Dožića i Svetog vladiku Nikolaja Velimirovića fašisti su odveli u logor Dahau, gde su ostali i po završetku Drugog svetskog rata.

U građanskom ratu u Bosni i Hercegovini od 1992. do 95. godine hram Svetog Preobraženja nalazio se u muslimanskom delu Sarajeva, opljačkan je i oskrnavljen.

Po završetku rata, od 1995. do danas, ova svetinja našla se 40 puta na meti vandala. Policija Kantona Sarajevo uspela je pronaći ukradenu ikonu Svetog Đorđa u duborezu. Ova ikona i ukradeni prestoni krst, vraćeni su crkvi.

Od kada su ugrađene kamere sve je manje vandalskih napada, ali je i manje žive crkve Hristove-naroda. Na službi se okupljaju uglavnom stariji, bolesni i iznemogli, koji su ostali da žive u federalnom Sarajevu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње