Читај ми!

Muzika viva – Ostvarenja Majkla Najmana

Ovaj britanski autor najpoznatiji je po svojim višestruko nagrađivanim delima u oblasti primenjene muzike, pre svega partitura za filmove Džejn Kempion i Pitera Grinaveja, ali pored ovih radova, u njegovom opusu se nalaze i dela u tradicionalnim žanrovima klasične muzike.

Najman je autor više opera, šest koncerata, pet gudačkih kvarteta i čak dvanaest simfonija i brojnih kamernih ostvarenja, u kojima kombinuje minimalistički stilski prosede, sa upotrebom modularnih, repetativnih struktura, koje često kombinuje sa elementima popularne muzike, ali i istorijskim muzičkim stilovima, poput baroka, klasike ili romantizma.

Na početku emisije čućete Simfoniju broj broj 5 iz 2013. godine. Ovo delo je jedna od dvanaest dovršenih, a devetnaest planiranih simfonija ovog autora – deo ambiciozno zamišljenog ciklusa koji po svojim dimenzijama prevazilazi čak i niz od jedanaest ostvarenja ovog žanra u opusu Filipa Glasa. Iako žanr simfonije naizgled nije u saglasju sa estetikom minimalizma, zasnovanom na ponavljanjima, zaokruženim obrascima i harmonski statičnim blokovima, Najman uspeva da upotrebom nekih svojih starijih tema, ali i pažljivim građenjem dramaturgije pojedinačnih stavova i celog ciklusa, stvori ubedljivo i dramatično delo.

Gudački kvartet broj 3 poručio je Aleksandar Balanesku, violinista istoimenog gudačkog kvarteta, te je Najman posegnuo za rumunskim folklorom, kao načinom da napravi omaž poreklu ovom umetnika. Najman je 1965. godine boravio u Rumuniji kako bi proučavao muziku ove zemlje, a elementi rumunskog folklora bili su prisutni i u njegovim filmskim partiturama sa kraja osamdesetih godina prošlog veka, pre svih u dokumentarnom filmu Iz ruševina. U kvartetu iz 1990. godine, on se ponovo vraća ovom materijalu, ali ga sada obrađuje u mnogo optimističnijem maniru, komponujući delo koje slavi pad Nikolaea Čaušeskua.

Emisiju će zaokružiti Najmanova Sifmonija broj 2 napisana 2014. godine. Po raspoloženju koje dominira u delu, ova partitura je najbliža Najmanovom veoma uspešnom saundtreku za ljubavnu dramu Kraj jedne ljubavne priče. Početni materijal potiče iz muzike za poljske filmove na kojima je Najman radio 2009. godine, koji je autor dodatno ukrstio sa ciklusom pesama Eks Fotos, te otuda potiče i istoimeni podnaslov dela koji je autor predložio.

Urednica emisije: Ivana Neimarević

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом