Stvaralaštvo Vaclava Jana Tomašeka

U četvrtoj emisiji ciklusa koji priređujemo povodom 250. godišnjice rođenja češkog kompozitora Vaclava Jana Tomašeka, slušaćete dela ovog autora i Ignaca Mošelesa.

Tomašek je svoju reputaciju u velikoj meri stekao kao kompozitor klavirskih komada i minijatura, i to u plodnom periodu svog rada u službi grofa Bukvoja, od 1806. do 1824. godine. Njegov opus obuhvata četrdeset dve ekloge, petnaest rapsodija, ditirambe, kao i Alegra kapričoza, koja su pisana u izraženo virtuoznom maniru. U svojim autobiografskim beleškama iz 1846. godine, Tomašek je govorio o pristupu ovim žanrovima, potcrtavajući svoju inicijalnu „neobjašnjivu ravnodušnost prema klavirskoj sonati i simfoniji”, ali i nezadovoljstvo prezasićenošću pijanističkog repertoara žanrom varijacija. U klavirskim komadima pronašao je formu blisku poetskom lirizmu, što je neposredno iskazano u eklogama i ditirambima, idiosinkratičnim tečnim figuracijama i ponovljenim ritmičkim motivima. U isto vreme, forma rapsodije omogućila mu je dublju instrumentalnu razradu ovog lirizma, kroz ornamentaciju i tematski rad.

Dvadeset godina mlađi od Tomašeka, češki pijanista i kompozitor Ignac Mošeles, bio je jedan od vodećih virtuoza svog doba, čiji pijanistički izraz sjedinjuje tehničku veštinu sa osećajnom i izražajnom melodikom. Njegovi klavirski komadi obuhvataju širok raspon formi, a neretko je komponovao i salonske varijacije na muzičke teme drugih autora.

Autor Srđan Atanasovski
Urednica Sanja Kunjadić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом