понедељак, 08.01.2024, 20:02 -> 15:44
Naučni skupovi
Pravna zaštita životinja – govore Marko Davinić i Katarina Nenadović
U emisiji Naučni skupovi od 8. do 12. januara možete slušati snimke sa konferencije „Pravna zaštita životinja – u susret Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životinja”, koja je održana 6. decembra na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Na početku prve emisije ovog ciklusa možete pratiti izlaganje Marka Davinića „Nadzor nad sprovođenjem Zakona o zaštiti životinja – trenutno stanje i moguća zakonska rešenja”, a potom će o temi „Zaštita farmskih životinja” govoriti Katarina Nenadović.
Prema rečima Marka Davinića, Zakon o dobrobiti životinja predviđa poseban deo u kojem je regulisano pitanje nadzora nad njegovim sprovođenjem. Kao jedini oblik nadzora nad sprovođenjem Zakona i propisa donetih na osnovu njega predviđen je inspekcijski nadzor koji vrši Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede preko veterinarskih inspektora. Ipak, njihov nedovoljan broj, veoma široka nadležnost i neretka pasivnost onemogućavaju efikasnu zaštitu životinja u pojedinim situacijama. Takođe, na zahtev veterinarskog inspektora, Ministarstvo unutrašnjih poslova u granicama svojih ovlašćenja pruža pomoć pri sprovođenju inspekcijskog nadzora. Međutim, Davinić iznosi argumente zašto takvo organizaciono rešenje nije zadovoljavajuće i zbog čega je potrebno stvoriti pretpostavke za značajnije uključivanje posebne jedinice MUP-a, kao i komunalne milicije u jedinicama lokalne samouprave gde ona postoji. Takvo rešenje bi omogućilo ne samo efikasniju zaštitu životinja, posebno u slučajevima najtežih oblika njihovog zanemarivanja, zlostavljanja i napuštanja, nego bi u velikoj meri doprinelo većoj bezbednosti stanovništva, s obzirom na direktnu vezu između zlostavljanja životinja i nasilja nad ljudima.
Katarina Nenadović u svom izlaganju naglašava da su farmske životinje, kao što su krave i kokoške, itekako svesna i osećajna bića, poput kućnih ljubimaca, ali da mnogi zanemaruju ovu činjenicu. Svest o osećajnosti životinja odsutna je i kod velikog broja veterinara koji vrlo često akcenat stavljaju na fizičku, a ne na mentalnu dobrobit životinja. Autorka se osvrće na definiciju dobrobiti životinja kao stanja organizma životinje koja se prilagođava uslovima života koje je za nju stvorio čovek, a takođe i na utilitaristički pristup prema kojem možemo da koristimo životinje, ali je neophodno da šteta koju im neminovno pričinjavamo (farmeri, veterinari, držaoci životinja) bude što manja, tim pre što je odnos prema njima obeležen ekonomičnošću i rentabilnošću. Iako postoji Zakon o dobrobiti životinja i Pravilnik kojim se reguliše način na koji se drže farmske životinje, u praksi je situacija drugačija; na primer, kokošake u Evropskoj Uniji od 2012. godine ne smeju da se drže u malim kavezima, dok je kod nas to i dalje dozvoljeno, odnosno prelazni period ka ukidanju tog načina držanja i dalje traje. Preventivne mere i neophodnost podizanja svesti u našem društvu o dobrobiti farmskih životinja jedini su način da se reše problemi neprimene postojećih zakonskih rešenja.
U sutrašnjoj emisiji možete slušati izlaganje Bojana Spaića „Moralni i pravni subjektivitet životinja” sa ovog naučnog skupa.
Urednica ciklusa Tanja Mijović.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари