Читај ми!

Ličnosti

Aleksandar Milosavljević: Sećanje na Boška Milina

U emisiji Ličnosti možete slušati tekst Aleksandra Milosavljevića „Sećanje na Boška”, koji je napisan povodom nedavne smrti dramaturga, pozorišnog kritičara i saradnika Trećeg programa, Boška Milina.

Рефлексије

Autor:
Уредници Трећег програма

У емисији се презентују краћи критички текстови који у форми радио-есеја анализирају савремена кретања и тенденције у различитим областима интетелектуалног и духовног стваралаштва, од савремене филозофије и других хуманистичких дисциплина, до архитектуре, књижевности и уметности. [ детаљније ]

U Beogradu je 11. oktobra preminuo Boško Milin, tim povodom Aleksandar Milosavljević piše: „Osim znanja, Boško Milin je imao mnogo i iskustva, i to ne jedino iz široke oblasti teorije. Bio je dramaturg u bečkom Theater zum Fürchten-u i beogradskom Narodnom pozorištu, autor je više od trideset dramatizacija za radio, kao i originalnih radio-drama, eseja, libreta za balet Kraljica Margo Narodnog pozorišta u Beogradu, dramatizacije za pozorište, scenarija za filmove i TV emisije; preveo je drame Italijanska noć Edena fon Horvata i Iz herojskog života građanstva Karla Šternhajma, Priče iz bečke šume Edena fon Horvata, Strah i beda Trećeg Rajha Bertolta Brehta, scenarija za Vukov školski čas i pogovora za knjigu Vreme kiseonika - najnovije ruske drame, a stručne radove je izlagao na međunarodnim i domaćim simpozijumima... Šest godina je bio član uredništva časopisa Scena, i dobitnik je Sterijinih nagrada za pozorišnu kritiku Miodrag Kujundžić 2008. i 2010. godine". Pored toga, Boško Milin će ostati upamćen i kao selektor Sterijinog pozorja (u tri mandata), kao afirmator pozorišne kalsike, ali i poznavalac savremenog teatra, kao profesor Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta u Beogradu koji je pružao izuzetnu podršku mlađim kolegama.

„Nije bilo teško prepoznati njegovu dobronamernost i spremnost da uvek bude na raspolaganju i odgovori na svako pitanje, a da one znatiželjnije uputi stazama koje se probijaju kroz gradivo definisano osnovnim planom i programom studija. Na istu pomoć i podršku mogli su da računaju i Boškovi prijatelji, kad bi im zatrebala informacija ili podatak kojih nema na Guglu, kad bi zatražili savet ili bi imali potrebu da kroz razgovor kristališu vlastito mišljenje", piše Milosavljević.

Čitala je Dušica Mijatović.
Urednica ciklusa Tanja Mijović.



Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом