недеља, 18.10.2020, 21:25 -> 15:04
Извор: Трећи програм
Vek harmonike – Klemen Leben
U večerašnjoj emisiji predstavićemo slovenačkog harmonikaša, kompozitora i pedagoga Klemena Lebena
Rođen u Ljubljani 1983. godine, Leben je studirao u klasi Matija Rantanena na čuvenoj Muzičkoj akademiji Sibelijus u Helsinkiju. Master diplomu stekao je na Visokoj školi za muziku „Franc List” u Vajmaru, u klasi Ivana Kovala, a trenutno je na doktorskim studijama u Helsinkiju. Tokom karijere i školovanja osvajao je brojne nagrade, među kojima se svakako izdvajaju one iz Kligentala, Pule i Kastefidarda. Osim nagrada, i povoljne kritike stručne javnosti, imao je priliku da nastupa u koncertnim dvoranama i na festivalima širom Evrope. Kao solista, nastupao je sa eminentnim ansamblima poput Kamerne simfonije iz Berlina, Filharmonijom iz Baden-Badena, Praškom filharmonijom i drugim, a jedan od najzanimljivijih projekata u kojima je učestvovao do sada je saradnja sa baritonom Ervinom Šrotom, sa kojim je 2011. godine učestvovao na koncertima Ane Netrebko u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj
Kao i većina njegovih kolega, Leben nastoji da harmoniku ustoliči kao koncertni instrument. U tom smislu, njegova saradnja sa autorima kao što su Kalevi Aho, Tošio Hosokava, Georg Kacer, Nina Šenk, Matijas Pinčer i drugi, rezultirala je brojnim novim delima za harmoniku.
Klemen Leben trenutno predaje na Konzervatorijumu za muziku i balet i Muzičkoj akademiji u Ljubljani.
Na početku emisije čućete kompoziciju Kontrarija, odnosno Suprotnosti za harmoniku Lojzea Lebiča. Ovo je drugo od dva Lebičeva dela za solo harmoniku, i kao što sam naslov ukazuje, autor se u njemu poigrava sa suprotnostima, te se dualizam uočava na planu forme i harmonske strukture, ali i opšte percepcije harmonike kao instrumenta, koja se prostire između dve krajnosti – narodne i savremene umetničke muzike. Delo je nastalo 2017. godine kao porudžbina Slovenačkog udruženja kompozitora, a posvećeno je Klemenu Lebenu.
Sledi koncert za harmoniku i gudački orkestar pod nazivom Putovanje Nine Šenk iz 2011. godine. Autorki je za ovo delo inspiracija bila umetnička bajka Težak put Hermana Hesea. Solisti je poverena uloga lirskog subjekta bajke, dok orkestar predstavlja litice, klisure i pejzaž na koje solista nailazi tokom putovanja i uspona ka planinskom vrhu. Iako postoji jasna razlika između putnika i njegove okoline, postoje trenuci kada oni postaju jedno. Na kraju, kao i u bajci, vrhunac je dostignut bez otkrivanja odgovora šta je stvarni vrh i njegovo značenje, čime nas Šenk približava suštini Heseovog dela, koje nije puko prepričavanje uspona na planinu, već vešta psihološka analiza o težem načinu dostizanja određenih ciljeva. Koncert je posvećen Klemenu Lebenu, koji ga je premijerno izveo sa Kamernom simfonijom iz Berlina, a večeras slušate snimak koji je ovaj harmonikaš ostvario sa Simfonijskim orkestrom Radio Slovenije, pod upravom Simona Krečiča.
Na kraju emisije čućete ostvarenje Klemena Lebena pod nazivom Magična formula iz 2013. godine. Važnu ulogu u nastajanju ove kompozicije imao je fragment iz Merzeburških bajalica – prehrišćanskog teksta koji je jedini preživeli relikt paganske poezije u nemačkoj književnosti. Reči na staronemačkom jeziku iz 9. ili 10. veka, imale su veliki uticaj na formalnu strukturu zbog, po rečima autora, neposrednosti, značenja, pa čak i onomatopejskog kvaliteta. Shodno tome, forma se od početnih reči gradi do vrhunca, kada se opet, uz pomoć izgovorene reči, odnosno čarolije, vraća u tišinu.
Kompozicija Magična formula Klemena Lebena osvojila je treću nagradu na 7. Internacionalnom PreArt takmičenju za kompozitore u Bazelu, a u večerašnjoj emisiji slušaćete je u izvođenju ansambla Pre-Art solisti iz Švajcarske, u sastavu: Boris Previšić – flauta, Matijas Arter – oboa, Tobijas Moster – violončelo, Vladimir Blagojević – harmonika, Aleksandar Gabris – kontrabas, Rafael Kameniš – saksofon i Stefan Virt – klavir
Urednica emisije Marija Vuković
Коментари