Читај ми!

Studio Slavenski   -  Vinjete za violinu i klavir

Radio Beograd 2 i Sokoj nastavljaju 24. aprila u 19 časova ciklus koncerata Studio Slavenski, koji se u sezoni 2024/25. godine svakog poslednjeg četvrtka u mesecu održava u Legatu Josipa Slavenskog, uz direktne radijske prenose.

Na osmom koncertu iz ciklusa publici će se predstaviti violinstkinja Mina Mendelson i pijanistkinja Bojana Dimković. One će izvesti dela Miroljuba Aranđelovića Rasinskog, Eriha Samlajića, Jovane Stefanović, Vlastimira Peričića, Vasilija Mokranjca i Dejana Despića.

 

 

 

PROGRAM:

 

Miroljub Aranđelović Rasinski (1957): Ljubi bližnjega

 

Miroljub Aranđelović Rasinski: Rasinska igra

 

Erih Samlajić (1913-1943): Sefardska melodija sa Balkana

 

Erih Samlajić: Jevrejska tema sa Balkana

 

Jovana Stefanović (1971) Mali plavi san

 

Vasilije Mokranjac (1923-1984) Stara pesma i igra

 

Vlastimir Peričić (1927-2000) Pesma i igra

 

Dejan Despić (1930-2024) Koštanina pesma

 

Dejan Despić Vinjete

 

Mina Mendelson je diplomirala, magistrirala i doktorirala u klasi red. prof. Fern Rašković na FMU u Beogradu. Dobitnik je brojnih nagrada na republičkim, saveznim i međunarodnim takmičenjima od kojih se izdvajaju Specijalna nagrada na Republičkom takmičenju 1998, kao i Prva nagrada na Jugoslovenskom takmičenju u Kotoru iste godine. Kao stipendista Vlade Kraljevine Norveške usavršavala se na Univerzitetu u Kristijansandu kod prof. Sabine Grolmus i Stefana Baradua (2001), a bila je i polaznik majstorskih kurseva kod eminentnih profesora, kao što su Dejvid Takeno (London, 1997), Sreten Krstić (Kotor, 2003) i Mateja Marinković (Set, Francuska, 2009). Kao solista je nastupala sa Orkestrom Univerziteta u Džuhaiju u Kini, Niškim simfonijskim orkestrom, BGO „Dušan Skovran”, Jevrejskim kamernim orkestrom, Gudačima Svetog Đorđa, Kamernim orkestrom „Concertante ‒ Niš”, Kamernim orkestrom „Mokranjac” i sa dirigentima: Nelsonom Leongom, Srboljubom Dinićem, Suzanom Kostić, Milenom Injac, Stefanom Zekićem, Vesnom Šouc, Obradom Nedeljkovićem, Miloradom Đuričićem. Njen angažman je godinama vezan za orkestar Gudači Svetog Đorđa čiji je član bila najpre od 1997. do 2000. godine, a potom je u periodu 2020‒2024. svirala na poziciji koncertmajstora i obavljala funkciju direktora ovog kamernog sastava. U periodu 2002‒2013. bila je zamenik koncertmajstora u najstarijem i najpoznatijem kamernom orkestru u našem regionu ‒ BGO „Dušan Skovran”, koji je tokom 2024. godine ponovo aktivirala. Od 2009. je i koncertmajstor Jevrejskog kamernog orkestra. Tokom angažovanja u ovim orkestrima imala je priliku da sarađuje sa brojnim velikanima naše i inostrane muzičke scene među kojima su Šlomo Minc, Najdžel Kenedi, Dmitri Sitkovjecki, Džek Libek, Aleksis Galperin, Dejvid Strejndž, Kristofer Voren Grin, Ronald Colman, Irena Grafenauer, Sreten Krstić, Roman Simović, Mateja Marinković, Stefan Milenković, Nataša Veljković i mnogi drugi.

Kao solista i kamerni muzičar održala je koncerte u brojnim gradovima Srbije i inostranstva (Kina, Velika Britanija, Francuska, Turska, London, Holandija, Nemačka, Mađarska, Bugarska, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija), a nastupala je i na festivalima: BEMUS, NIMUS, BELEF, Rosi fest, Tribina kompozitora, Kalemegdanski sutoni, Evropski dan jevrejske kulture, Jesenji festival jevrejske kulture, Segedin, Ohridsko leto, Festival u Sapanci, Festival u Bodrumu, Umetnost protiv rata i dr.

Ostvarila je niz snimaka za Radio i TV Beograd. Stalni je član UMUS-a od 2015. godine. Paralelno sa solističkom i kamernom koncertnom aktivnošću bavi se i pedagogijom. Zaposlena je na Fakultetu umetnosti Univerziteta u Nišu od 2003, a 2020. stekla je zvanje redovnog profesora violine.

 

Bojana Dimković vodi raznovrsnu karijeru kao pijanistkinja, čembalistkinja i kamerni muzičar, koji često sarađuje sa istaknutim pojedincima i ansamblima. Zaposlena je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu na poziciji umetničkog saradnika u okviru Poliinstrumentalne katedre. Prethodni je nosilac Nagrade „Henry Richardson”, stipendista fondacije Wall Trust, pobednik takmičenja „Petar Konjović” i finalista takmičenja „Kathleen Ferrier Awards” i Royal Overseas League. Doktorirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu pri Katedri za kamernu muziku. Po završetku školovanja u Školi za muzičke talente „Persl” u Londonu, osnovne i višestruke master studije završila je na akademiji Guildhall School of Music and Drama.

Koncertni angažmani uključuju izvođenja u Sloveniji, Crnoj Gori, Italiji, Irskoj, Velikoj Britaniji, Norveškoj, Poljskoj i na Islandu. Izdvajaju se oni u salama Wigmore Hall, Royal Festival Hall, St. John’s Smith’s Square, St. Martin-in-the-Fields, Royal Opera House, kao i u Bakingemskoj palati. Pojavljuje se na festivalima Čeltenam, London Siti, Oksford lider, „Stiv Rajš”, London Hendl, Festivalu poljske muzike u Krakovu, Ljubljanskom i brojnim drugim festivalima. Redovan je gost na svim značajnim festivalima u zemlji, kao što su BEMUS, BELEF, Međunarodna tribina kompozitora, Festival Neo, Festival rane muzike i Međunarodni festival čembala. Kao solista je nastupala sa ansamblom Die Kolner Akademie, orkestrom Radio-televizije Srbije, Gudačima Svetog Đorđa, ansamblima The Early Music Experiment i New Trinity Baroque. Kao kamerni muzičar i kontinuo izvođač sarađuje i sa ansamblima Musica Antiqua Neoplantensis, Metamorfozis i Orkestar Virtuozi. Na majstorskim radionicama je čest gost u svojstvu mentora i saradnika i to u sklopu Beogradske barokne akademije i Austrijske barokne akademije. Kao aktivni pobornik nove muzike, Bojana je član dua sa čelistom Đorđem Miloševićem, čija se izvođačka aktivnost u velikoj meri fokusirala na promociju srpskih kompozitora. Takođe je član/ osnivač Dua Šumanjski/ Dimković sa baritonom Kšištofom Šumanjskim, koji svojim programima publici uspešno predstavlja neotkrivena i zaboravljena dela. O tome svedoči i njihov album „Ciklusi Sergeja Bortkeviča”, koji predstavlja prvi snimak pesama ovog poljsko-ukrajinskog kompozitora.

 

 

Urednice ciklusa Studio Slavenski: Maja Čolović Vasić (Radio Beograd 2) i Mirjana Lazarević (Sokoj)
Urednik i voditelj radijskog prenosa: Maja Čolović Vasić
Producent: Jelena Bradarić

Legat Josipa Slavenskog se nalazi na adresi: Trg Nikole Pašića 1, V sprat

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом