Читај ми!

Ko su agenti veštačke inteligencije?

Sagovornici: Ranka Stanković i Andrija Sagić

Agenti veštačke inteligencije će biti svuda. Kako oni rade, šta preduzeća rade i kako mi to vodimo biće fundamentalno drugačiji. I zato nam je potrebna nova linija računara. I to je to."

Ovim rečima obratio se publici Džensen Huang, izvršni direktor Nvidia, jedne od vodećih tehnoloških kompanija, pre nekoliko dana u Kaliforniji na godišnjoj konferenciji za programere i investitore, GTC 2025. U vestima od juče saznajemo da je kineski Deepseek - R1, novi model, pušten u rad, ili bolje rečeno u trku sa Open AI...

O čemu se govorilo na GTC konferenciji i kako je ovaj, bez preterivanja možemo reći, spektakl izgledao? Ko su (ili bolje šta su) agenti veštačke inteligencije i lični AI superkompjuteri? Kako da razumemo podatke koji nam kažu da do kraja ove ili sledeće godine programeri više neće biti neophodni? Koje su trenutno dobre i loše strane razvoja jezičkih modela, gde smo u ovom trenutku u Srbiji, kada je ova oblast u pitanju? Veštačka inteligencija, osim što odgovara na pitanja, programira i crta, sada može da kreira i podkaste. U narednom periodu planiraju se velika ulaganja u njen razvoj, pa je važno ukazati na društveno-političku i ekonomsku pozadinu ovih kretanja na tržištu. Mnogo toga je na dobrobit čoveka, ali šta bi mogla da bude potencijalna pretnja? Ili to zapravo ne znamo u ovom trenutku?

Sa nama uživo Ranka Stanković, šef Katedre za primenjenu matematiku i informatiku na Rudarsko-geološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i član Upravnog odbora Društva za jezičke resurse i tehnologije (JeRTeh) i Andrija Sagić, načelnik Odeljenja za digitalni razvoj, Biblioteka Milutin Bojić.

Emisiju uređuje i vodi Tamara Vučenović.


Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом