Читај ми!

„Rodno osetljiv jezik" i standardi srpskog

Duško Babić i Marija Mandić

Iako u delu stručne javnosti postoji otpor prema pojedinim odredbama Zakona o rodnoj ravnopravnosti datum njegove primene je veoma blizu.
U jednom delu odredbe se odnose na „rodno osetljiv jezik" na šta su lingvisti/srbisti  u više navrata ukazivali, na štetnosti koje Zakon može da proizvede jer su data rešenja u suprotnosti sa standardima srpskog jezika i neustavna su. S druge strane su zagovornici koji su kategorični u stavu da je legislativa zadovoljila zahtevnosti ovog vremena pogotovo kada je reč u tretiranju ravnopravnosti i muškaraca i žena što i u pogledu jezika mora biti naglašeno.
Međutim kao pitanje postavlja se i ovo koje se odnosi na kazne u kršenju  zakona. Koje će oblasti biti u obavezi da vode računa o „rodno osetljivom jeziku"? Kako saznajemo na „udaru" su sledeće oblasti -  obrazovanje, vaspitanje, nauka i tehnologija, i mediji - u prvom planu.
O stavovima „za" i „protiv" autorka i urednica Meliha Pravdić razgovara sa upravnikom SKZ-a, književnikom Duškom Babićem i lingvistkinjom, naučnom saradnicom u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Marijom Mandić.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње