Читај ми!

Srpski, blago bez zaštite

Vladan Vukosavljević i Veljko Brborić

Kada je pre godinu i po u Skupštini usvajan Zakon o srpskom jeziku i zaštiti ćirilice, pokrenuta su najraznovrsnija moguća pitanja o istoriji, identitetu, ugroženosti, zastavi, Solunskom frontu, latinici, predsedniku, kulturnom nasleđu, Srpskom svetu... To nije sve ali, paradoksalno, konfuzna rasprava o novom zakonu ukazala je na nemerljiv značaj jezika u zasnivanju i očuvanju identiteta, nacionalnoj integraciji, oblikovanju društva i kulturne sfere u kojoj se ono kreće i razvija.

Efekte i upotrebnu vrednost novodonetog zakona o zaštiti pisma i jezika vreme je relativizovalo. Proces razaranja standarda jezičke kulture se nastavlja, a činjenica da je Srbija zemlja sa najmanjim brojem školskih časova maternjeg jezika u 'ex yu' regionu ili da godišnje na beogradskom Filološkom fakultetu nastavnički smer upisuje sve manje studenata, ponekad i jednocifren broj, ilustruje priličan društveni nemar o maternjem jeziku.

Paralelno sa ovim unutrašnjim fenomenima srpski jezik doživljava udare i na sopstvenom jezičkom prostoru u susedstvu. Izložen je poniženju, negiranju i prisvajanju jezičke baštine i nasleđa. Istorijske granice srpskog narodnog i književnog jezika i dalje su nedefinisane, a trenutno stanje i pretežno pasivan odnos elita otvaraju pitanje ugroženosti srpskog jezika.

Koliko je zaista srpski jezik ugrožen, odakle i kakve opasnosti prete i gde se krije njegova vitalnost, za Rečeno i prećutano govore prof. Veljko Brborić sa Filološkog fakulteta i Vladan Vukosavljević, bivši ministar kulture i informisanja.

Urednik i voditelj emisije je Radovan Pantović.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње