Читај ми!

Iz sveta informacionih tehnologija

Vest o kojoj se mnogo pričalo poslednjih dana bila je vest o nameri najbogatijeg čoveka na svetu, Ilona Maska, da kupi društvenu mrežu Tviter.

 

Neki ekonomisti kažu da je odluka čudna sa fininsijske strane, jer je Tviter 2020 imao gubitak od milijardu dolara. Zašto je vest o kupovini Tvitera privukla toliku pažnju? Zbog sume koja treba da bude plaćena (44 milijarde dolara), činjenice da toliko bogatstvo leži u rukama jednog čoveka ili izjave da ga ne zanima finansijski interes već ostvarivanje uticaja?
Grupe za ljudska prava izrazile su zabrinutost da bi nedostatak umerenosti mogao dovesti do porasta govora mržnje, korisnici se pitaju da li će nalozi koje je kompanija suspendovala biti vraćeni (najpoznatija ličnost čiji je nalog ukinut bio je bivši američki predsednik Donald Tramp) i šta će biti sa moderiranjem sadržaja - da li će biti narušeni mehanizmi namenjeni zaštiti korisnika?Da li je, kako komentarišu američki političari, ovo situacija ohrabrujuća za slobodu govora ili opasna za našu demokratiju, imajući u vidu moć i uticaj tehnoloških giganata? Da li je u pravu Džek Dorsi, suosnivač Tvitera, kada kaže da ne misli da bilo ko treba da poseduje ili vodi Tviter? I, ako tvitujemo našu današnju emisiju, da li će Tviter na našu objavu dodati ''Ovaj tvit sadrži link do veb sajta prodržavne medijske kuće iz Srbije''? Ako da, sa kojim pravom?

Sa nama uživo Slobodan Marković, UNDP, Vladimir Radunović, Diplo fondacija, uz skype snimak Andreja Petrovskog, SHARE fondacija.

Urednica i voditeljka emisije: Tamara Vučenović

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње