среда, 02.04.2025, 10:05 -> 12:20
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Елизабета Арсеновић
Reka Studenica ne sme u cevi - apel više od dvesto domaćih naučnika
"Mi, dole potpisani naučni radnici, ovim pismom izražavamo duboku zabrinutost i oštro protivljenje planiranoj izgradnji minihidroelektrane „Studenica S4-Gradina“ na reci Studenici u gradu Kraljevu i pružamo punu podršku zahtevima građana i njihovim udruženjima, a naročito građanima Ušća za obustavu svih aktivnosti radi izgradnje predmetne MHE i zaštitu celog toka reke Studenice i njene klisure" - ovim rečima počinje apel naučne zajednice upućen najširoj javnosti koji je potpisalo više od dvesto naših naučnika, specijalista u različitim oblastima, a koji je objavljen krajem prošle sedmice.
"Iako se minihidroelektrane često predstavljaju kao ekološki prihvatljiv izvor energije, njihova izgradnja ima ozbiljne posledice po Prirodu - one narušavaju vodni režim, ugrožavaju biodiverzitet i menjaju prirodnu dinamiku reka. Voda nije samo izvor energije, već pre svega izvor života i ključni faktor u očuvanju prirodne ravnoteže. (...) Svaka promena u vodotoku, a posebno prouzrokovana izgradnjom 30 metara visoke i u kruni sto metara široke brane, izvesno će imati dalekosežne negativne posledice po reku Studenicu, njen sliv i zaštićeno područje kroz koje skoro celim svojim tokom teče", navodi se između ostalog dalje u pismu naučnika. Da li će ovaj apel konačno, posle više od tri i po godine borbe meštana Ušća kod Kraljeva i mnogobrojnih ekoloških organizacija, dopreti do svesti (i savesti) donosilaca odluka i trajno zaustaviti radove na izgradnji minihidroelektrane na Studenici, o tome ćemo razgovarati sa našom gošćom Žaklinom Živković iz Inicijative "Pravo na vodu".
Slovenija je, kao tek treća država u Evropi, pred usvajanjem zakona koji bi trebalo da trgovinskim lancima zabrani bacanje hrane pred istekom roka trajanja i obaveže ih da ista bude donirana u humanitarne svrhe. Zašto se države tako nerado uključuju u zakonsko regulisanje tokova viška hrane čija bi distribucija za ogroman broj ljudi značila ne samo dostojanstveniji život, već i spas - jedno je od pitanja koja ćemo postaviti Srđanu Budimčiću, osnivaču Banke hrane Vojvodine.
U "Magazinu na Prvom" bićete u prilici da čujete više i o Muzeju Nobelove nagrade u Stokholmu, koji postavkom "Stvari koje su promenile svet" na poseban način govori o dobitnicima tog najvećeg svetskog priznanja, a koji je odnedavno bogatiji za još jedan artefakt - naliv pero našeg nobelovca Ive Andrića. Sagovornica nam je direktorka Muzeja Grada Beograda Jelena Medaković.
Sa vama - Elizabeta Arsenović

Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари