среда, 04.01.2017, 20:11 -> 21:13
Извор: РТС, Би-Би-Си
Uginula Greni, najstarija ženka orke
Najstarija ženka kita ubice na svetu, poznata kao Greni, poslednji put je viđena u oktobru 2016. godine. Od tada joj se gubi svaki trag, pa naučnici veruju da je uginula.
Vest o odlasku orke Greni (Granny, što na engleskom znači baka) objavio je Centar za istraživanje kitova (The Center for Whale Research), koji se 40 godina bavi proučavanjem kitova u severozapadnom delu Pacifika, kod obala Severne Amerike.
Istraživači su je pratili pod zvaničnim nazivom J-2, a prema procenama, Greni je imala više od 100 godina.
Istraživač Ken Balkomb, koji je 1976. godine prvi put video i fotografisao Greni, napisao je da je poslednji put viđena 12. oktobra 2016. godine.
Nastojeći da otkrije evolutivnu misteriju, Bi-Bi-Si je nedavno napravio dokumentarac o kitovima ubicama. Evolucija je uredila stvari tako da kitovi ubice u četvrtoj i petoj deceniji života prestaju da se pare i ulaze u menopauzu.
Naučnici su otkrili da su orke evoluirale tako da ženke pomažu vrsti pružajući pomoć drugim ženkama sa mladima, štiteći mladunce i brinući se o njima.
Naučnici su takođe otkrili da se mužjak pari sa više ženki iz različitih grupa, ali da se na kraju vraća i ostaje u onoj grupi u kojoj se nalazi njegova majka.
Istraživanja se nastavljaju, poručuju naučnici, ali bez najstarije članice napoznatije grupe kitova ubica.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар