петак, 18.03.2011, 08:51 -> 23:05
У Јапану 17.000 жртава
Јапан подигао степен опасности од радијације са четвртог на пети ниво. Ситуација у нуклеарки "Фукушима 1" и даље врло озбиљна, упозорава премијер Наото Кан. Стручњаци успели да повежу нуклеарку са струјом, али ће струја бити пуштена највероватније сутра. У земљотресу и цунамију погинуло или нестало 17.000 људи.
Четврти степен на скали дефинише да инцидент има локалне последице, а подизање на пети степен значи да би евентуална нуклеарна катастрофа у "Фукушими" имала далекосежније последице.
Токијски енергетски концерн саопштио је да су тимови стручњака успели да повежу спољну далеководну мрежу са оштећеном нуклеарком, што значи да је омогућен проток струје, али ће она бити пуштена највероватније сутра.
Најпре је планирано снабдевање реактора 2 за који се претпоставља да је најмање оштећен, затим реактора 3 и 4. Део мреже за дистрибуцију електричне енергије у електрани је оштећен у земљотресу и цунамију, али ће конерн заменити оштећену опрему.
Стучњаци упорно покушавају да у хаварисано постројење доведу струју како би се реактивирао систем за хлађење нуклеарног горива.
Након што су претходног дана на оштећене реакторе нуклеарне централе "Фукушима 1" избацили око 64 тоне воде, jапанска војска и полиција и су наставиле акцију, како би се повећао ниво воде у реакторима.
Из јапанске владе поручују да ће ватрогасна возила, такође, покушати да воду сипају у реактор 1, иако он није тако проблематичан као реактори 3 и 4.
Јапански премијер Наото Кан је у телевизијскиом обраћању истакао да нуклеарни проблеми не остављају много простора за оптимизам, али верује да ће Јапан пребродити најгору кризу после Другог светског рата.
Кан је позвао све Јапанце да се уједине у обнови земље, додајући да земљотрес и цунами, као и нуклеарна криза представљају велико искушење за народ.
Истовремено, јапанске власти чине све што је у њиховој моћи да доведу електричну енергију до реактора, како би се поново оспособили системи за хлађење.
Јапански инжењери успешно су јуче спојили електрични кабл са реактором 2, који ће омогућити поновно покретање система за хлађење тог реактора.
Ипак, директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Јукија Амано упозорио је да је ситуација у електранама веома озбиљна.
Тим Агенције ће за неколико наредних дана бити размештен у близини нуклеарке, како би надгледао ниво радијације, пренео је Кјодо.
Висока температура у реакторима
Међународна агенција за атомску енергију упозорила је да је температура у базенима за складиштење нуклеарног материјала превисока.
Према експертима ИАЕА, уобичајена температура у базенима за складиштење треба да буде мање од 25 степени Целзијусових, али она од 14. марта расте.
Према ИАЕА температура у базену јединице 5, у последњем мерењу износила је 65,5 степени, а 62 степена у јединици 6.
"Истрошено гориво из нуклеарног реактора је високорадиоактивно и ствара велику топлоту. Оператори нуклеарних електрана обично тај материјал складиште у базену са водом, како би се хладило и створио штит за радиоактивност. Вода у базену за истрошено гориво се непрестано хлади како би се смањила топлота од нуклеарног материјала", објашњено је у саопштењу ИАЕА.
Иначе, ванредна седница Савета гувернера ИАЕА заказана је за 21. март.
Из компаније "Тепко", која управља електраном, поручују да су у крајњем спремни и да забетонирају реакторе, како би се спречило цурење радиоактивног материјала и спречила катастрофа слична оној у Чернобиљу 1986. године, преноси Ројтерс.
"Педесеторица из Фукушиме"
У међувремену, из Јапана стижу приче о радницима електране, које поједини медији називају "херојима Јапана" или једноставно "педесеторица из Фукушиме", јер се боре да спрече кастарофу, ризикујући своје животе.
Медији су стигли до чланова породице радника у електрани, али поштују жељу јапанских власти да им сачувају анонимност.
Осим нуклеарне кризе, Јапан и даље покушава да изађе на крај са последицама разорног земљотреса и цунамија. У отежаним условима, мразу и снегу, спасилачке екипе непрестано трагају за несталима.
Према последњим информацијама, најмање 17.000 људи је погинуло или нестало у земљотресу и цунамију у Јапану, док је пола милиона евакуисано. Недељу дана после земљотреса минутом ћутања у Јапану је одата пошта жртвама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 19
Пошаљи коментар