Сад Турци неће у ЕУ?

Око 60 одсто грађана Турске противи се уласку те земље у Европску унију, показују резултати истраживања јавног мнења. Када су 2005. почели приступни преговори са Унијом, 70 одсто Турака било је за улазак у ЕУ.

Већина Турака као да је изгубила стрпљење и противи се уласку Анкаре у Европску унију, што се доводи у везу са садашњим застојем у приступним преговорима са Бриселом.

Према анкети коју је спровела турско-немачка Фондација за образовање и науку, 60 одсто грађана се изјаснило против уласка земље у Унију, 35 одсто подржава интеграције, док се остали нису изјаснили.

Када су крајем 2005. године почели приступни преговори са Унијом, 70 одсто грађана је било за улазак земље у ЕУ.

Промена расположења може се објаснити застојем у преговорима, пошто се председник Никола Саркози и канцеларка Ангела Меркел отворено противе чланству Турске у ЕУ.

Према анкети у којој је учествовало 1.540 грађана, 35 одсто испитаних мисли да је Француска највећа препрека Турској на путу до Брисела, док 23,5 одсто за то оптужује Немачку, преносе тамошњи медији.

У Паризу и Берлину, наиме, сматрају да Анкари није место у европској породици и да њој треба дати само статус привилегованог партнера Уније.

У Турској то одбацују и кажу да се правила игре не могу мењати, пошто су преговори већ почели, да треба применити исте критеријуме за све земље кандидате за чланство у ЕУ.

Приступни преговори због тога нису много одмакли од старта, иако су почели крајем 2005. године. Разговори су досад завршени само око једног поглавља, десет је отворено, док се исто толико поглавља нашло на леду, због противљења Француске, Немачке и Републике Кипар.

У Бриселу посебно замерају Анкари што није признала владу у Никозији и што још не дозвољава кипарским бродовима и авионима да користе турске луке и аеродроме.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи