четвртак, 10.03.2011, 10:21 -> 12:52
Побуњеници изгубили Рас Лануф
После жестоког бомбардовања положаја побуњеника, Рас Лануф и Завију заузеле Гадафијеве јединице. Русија увела санкције Либији. НАТО надзире ваздушни простор над Либијом.
Снаге лојалне либијском вођи Моамеру ел Гадафију успеле су да заузму Рас Лануф, где се налазе бројна нафтна постројења, након што су после жестоког бомбардовања приморали побуњенике да се повуку из града.
Како јављају извештачи из тог лучког града, побуњеници који су се до сада налазили у Рас Лануфу били су приморани да се повуку, после ракетирања и гранатирања којем су били изложени.
"Поражени смо. Нисмо могли више да се бранимо од гранатирања и били смо приморани да напустимо Рас Лануф који је сада у рукама Гадафија", рекао је новинарима један припадник побуњеничких снага.
Либијска државна телевизија објавила је да су Гадафијеве снаге успеле да заузму и лучки град Сидру, западно од Рас Лануфа и да напредују ка Бенгазију на истоку земље.
Јединице лојалне либијском лидеру Моамеру Гадафију воде борбе за град Брегу, источно од Рас Лануфа.
НАТО је започео 24-часовни надзор ваздушног простора над Либијом.
Гадафијеве присталице преузеле су контролу и над градом Завијом, који се налази 50 километара од Триполија, јавља Франс прес.
У међувремену, Либију су напустила тројица новинара Би-Би-Сија, које су Гадафијеве снаге држале у заточеништву 21 сат. Новинари су рекли да су их либијски војници зауставили недалеко од Завије, завезали им очи, ставили лисице и одвезли у војне бараке, где су их, затим, тукли.
Новинар Крис Коб Смит испричао је да су их либијски војници поређали уза зид, као за стрељање, а да му је, затим, један војник прислонио аутомат уз врат и пуцао, тако да су меци пролетели поред новинара. Смит каже да су се војници после тога смејали.
У заточеништву, најгоре је био третиран сарадник Би-Би-Сија који је пореклом из Палестине. Њега су војници окривили за шпијунажу.
Два новинара, за које су медији раније јавили да су нестали, ухапшени су на западу Либије, јавља Ројтерс. Дописник британског листа Гардијан и новинар бразилског листа Естадо заједно су извештавали о сукобима у Либији.
Руске санкције Либији
Санкцијама Либији, које је Савет безбедности УН увео 26. фебруара, придружила се и Русија, што значи да је извоз свих видова руског наоружања у Либију забрањен, укључујући оружје, муницију, војну технику и пружање услуга повезаних са војним дејствима. Та одлука ће, свакако, оштетити руску војну индустрију, јер је Либија била значајан увозник руског оружја.
Руско руководство је до сада било уздржано у коментарисању ситуације у Либији, иако су извори у Кремљу пренели да је став власти да Гадафи мора отићи са власти.
Војна интервенција, ипак, за Русију остаје неприхватљива. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров каже да војна интервенција у унутрашње послове како афричких, тако и земаља на другим континентима, није допустива, истичући да Москва жели да пре било каквих радикалних одлука има проверену информацију из независних и објективних извора о догађајима у Либији.
"У Повељи УН и другим међународно-правним документима јасно пише да сваки народ има право да сам одређује своју судбину и мешање у унутрашње ствари насилно, тим пре, није допуштено", рекао је Лавров, истичући да је неопходно максимално осигурати цивилно становништво, преноси Интерфакс.
Русија за сада не подржава зону забрањеног лета.
"Таква одлука захтева прецизније информације о томе које су државе спремне да учествују у обезбеђивању зоне нелетења и на основу чега ће се одобрити употреба силе", каже Лавров.
Париз: Опозиција легитимни представник
Француска је званично признала либијски Прелазни национални савет као јединог легитимног представника либијског народа. Председник Француске Никола Саркози састао се у Паризу са двојицом представника Националног савета који окупља либијску опозицију. На састанку је најављена размена дипломатских представника.
"На основу тог признања отворићемо дипломатско представништво, значи нашу амбасаду у Паризу, а француски амбасадор биће послат у Бенгази", рекао је представник Националног савета Али Есауи, после сусрета са Саркозијем.
Француска је прва земља која је званично признала либијски Прелазни национални савет, који има 30 чланова, а чији председник је бивши министар правде Мустафа Абделџалил, један од првих високих функционера Гадафијевог режима који се прикључио опозицији првих дана народне побуне.
Моамер ел Гадафи је раније оптужио Француску да планира да направи колонију од Либије, због њеног нафтног богатства.
"Они хоће поново да колонизују Либију. То је колонистичка завера. Љубоморни су на Либијце, мали народ који живи на великој територији, има нафту и живи срећно, безбедно и поносно", рекао је Гадафи јуче француској Телевизији ЛЦИ.
У покушају да одврати војну акцију светских сила, Моамер ел Гадафи је, такође, послао свог изасланика у Европу, Тахера Сијалу, и то уочи састанка шефова дипломатија ЕУ, који се одржава данас у Бриселу.
Сијала је у Атини разговарао иза затворених врата са државним секретаром у грчком министарству спољних послова Димитрисом Долисом, а претходно је посетио Лисабон и Малту.
Немачка је замрзла рачуне више либијских банака.
Председник међународног Црвеног крста Џејкоб Келенбергер рекао је да је у борбама побуњеника и владиних снага у Либији, последњих дана, убијено на десетине цивила.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 79
Пошаљи коментар