Референдум, па избори у Египту

Референдум о уставним променама у Египту биће одржан 19. марта, парламентарни избори у јуну, а председнички шест недеља касније, одлучили војни лидери.

Египатски војни лидери организоваће референдум о уставним променама 19. марта, парламентарне изборе у јуну, а председничке шест недеља касније, изјавио је активиста Зијад ел Елаили, члан Коалиције револуционе омладине, после састанка са египатским вођством.

Елаили је рекао да се са још 16 чланова Коалиције, заједничке платформе омладинских организација свих опозиционих политичких оријентација у Египту, састао са три члана владајућег Врховног савета оружаних снага који су им саопштили те информације, јавио је Ројтерс.

"Савет је рекао да је посвећен томе да цивилна влада буде установљена у року од шест месеци и одбио је да размотри продужење овог периода", рекао је Елаили.

Војни савет, којем је Хосни Мубарак предао власт 11. фебруара, распустио је оба Дома парламента и суспендовао Устав, а убрзо након тога је саопштио да ће водити земљу шест месеци, односно, док се не одрже парламентарни и председнички избори после увођења уставних промена.

Бирачи за гласање неће морати да имају гласачке картице, већ ће им бити довољне личне карте, а изборе ће надгледати судство, што није био случај приликом последњих избора за време Мубарака, наводи британска агенција.

Амр Муса најавио кандидатуру за председника

Шеф Арапске лиге Амр Муса најавио је да ће се кандидовати за председничке изборе у Египту.

Муса ужива велику популарност у Египту, највише због оштре критике Израела, земље коју већина Египћана сматра непријатељском, иако су два суседа 1979. године потписала мировни споразум.

Комисија за реформу Устава, коју је именовала египатска војна власт, већ је препоручила далекосежне реформе које ће омогућити мање строга правила за кандидовање појединаца за учешће у председничким изборима.

Промене, уколико буду прихваћене на националном референдуму, омогућиће фер и демократско такмичење кандидата на председничким изборима и ограничиће владавину будућих председника на највише два мандата, указује АП.

Бивши председник Хосни Мубарак, свргнут 11. фебруара, владао је непрекидно три деценије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње