Гадафи: Народ ме воли

Либијци ме воле, умрли би да ме заштите, рекао је либијски лидер Моамер ел Гадафи и поручио да неће напустити власт. Трупе лојалне Гадафију без успеха покушавале да поврате град Завију, који контролишу побуњеници. САД не планирају војну акцију у Либији.

Запад ме је издао у борби против Ал Каиде, тврди либијски вођа Моамер ел Гадафи. У интервјуу за западне медије, Гадафи је поручио да га народ воли и да би се Либијци за њега жртвовали. Демантује да користи силу.

"На улицама нема никаквих демонстрација! Нико није против нас, против мене, због чега?! Јер ја нисам председник. Либијци ме воле, умрли би да ме заштите", рекао је либијски вођа Моамер ел Гадафи.

На питање новинарке Кристијане Аманпур зашто су онда заузели Бенгази, Гадафи је одговорио: "То је Ал Каида! Ал Каида, не мој народ!"

Гадафи се на питање да ли ће напустити Либију насмејао и одговорио: "Ко би напустио своју домовину?! Зашто бих то урадио?!"

Либија ће са градовима на истоку које контролишу побуњеници покушати да успостави дијалог, пре него што против њих употреби војну силу, поручује влада те земље.

Гадафијев син Сејф ел Ислам каже да подршка и оружје стижу. "Све је на нашој страни. Бићемо победници", поручује Ел Ислам.

Наоружавају се и Гадафијеви противници. У војне базе на истоку земље хрле млади Либијци који желе да се обуче за евентуалну борбу са владиним трупама. Тако је и у ваздушној бази у граду Бенгазију, преносе стране агенције.

"Овде сам да бих се придружио либијској војсци, јер желимо да свргнемо Гадафија који убија људе", каже један дечак.

Америкa не планира војну акцију 

На питање о распоређивању војних снага око Либије, америчка државна секретарка Хилари Клинтон рекла је да не предстоји војна акција Сједињених Америчких Држава у тој земљи.

"Реч је о подршци евентуалној хуманитарној интервенцији", тврди Клинтонова.

Према њеним речима, опција која се тренутно разматра јесте увођење зоне забрањеног летења изнад Либије.

Међутим, амерички амбасадор у Уједињеним нацијама Сузан Рајс изјавила је да САД, ипак, разматра војну опцију у Либији.

"Разговори о томе су у току са нашим партнерима у НАТО-у и другде. Већ смо дали на знање да је то опција коју разматрамо и разматрамо је активно и озбиљно", рекла је Рајсова на конференцији за новинаре у Белој кући.

Иначе, Пентагон је раније потврдио да САД распоређује своје војне поморске и ваздушне снаге око Либије.

На питање о Гадафијевом интервјуу неким западним медијима у коме он каже да га народ воли и да су санкције УН усвојене на основу медијских извештаја, Рајсова је рекла да јој то звучи као обмањивање.

Према њеним речима, ако он може да се смеје са страним новинарима, пошто је извршио покољ над сопственим народом, то показује колико није способан да предводи и колико је одвојен од реалности.

Без консензуса о интервенцији

Чланице НАТО-а нису се још договориле о могућој војној интервенцији у Либији и било какво будуће решење мора бити пажљиво размотрено, изјавио је амерички секретар за одбрану Роберт Гејтс.

"Не постоји једногласност унутар НАТО-а за употребу војне силе", рекао је шеф Пентагона на конференцији за новинаре са начелником Здруженог генералштаба америчких оружаних снага, адмиралом Мајком Маленом.

Гејтс је навео да би свако могуће решење за Либију требало да буде врло пажљиво размотрено, пренео је АФП.

Министар спољних послова Француске Ален Жипе упозорио је, у међувремену, да би војна интервенција НАТО снага у Либији могла да буде "крајње контрапродуктивна".

"Пре него што дођемо до те тачке, потребно је да појачамо притисак да Гадафи буде оборен, он ће бити оборен јер је већ изолован у Триполију", казао је Жипе.

Амбасадор Русије при НАТО Дмитриј Рогозин сматра да би америчка војна интервенција у Либији могла да изазове рат.

Замрзнуто 1,2 милијарде евра у Аустрији

Аустријске банке, на основу одлуке ЕУ о замрзавању имовине либијског вође Моамера ел Гадафија, раде на проналажењу жиро-рачуна и до сада су пронашле 1,2 милијарде евра.

Бечки дневник Винер цајтунг саопштио је да је за сада установљено око 1,2 милијарде евра на рачунима у аустријским банкама, а ради се о средствима 26 особа које су погођене санкцијама против Либије.

Досад пронађене 1,2 милијарде евра највероватније су тек само почетак, додаје лист, указујући да се ради искључиво о рачунима у банкама. О поседу некретнина, учешћу у фирмама и фондацијама власти немају још прави преглед. Народној банци Аустрије, која је задужена да пронађе сву имовину особа под санкцијама, за утврђивање правог стања потребна је помоћ полиције и државног тужилаштва.

У међувремену, Европски комесар за енергетику Гинтер Етингер изјавио је да је Европска унија одлучила да не уведе блокаду на извоз нафте из Либије, јер највећа нафтна постројења више нису под контролом владе Моамера ел Гадафија, него његових противника.

Етингер је рекао да је Европска унија одлучила да не уводи блокаду на извоз нафте из Либије, да не били кажњени и они који санкцијама не треба да буду погођени.

Нафтом из Либије, Европа подмирује око 10 одсто својих потреба.

Број коментара 49

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње