понедељак, 28.02.2011, 13:57 -> 17:06
Немци љути на Ердогана
Реагујући на изјаве турског премијера Реџепа Тајипа Ердогана да мали Турци у Немачкој морају прво да науче матерњи језик, шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле, поручио да је немачки језик кључ интеграције и упозорио да без његовог познавања нема напретка у школи и интеграције у друштво.
Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле реаговао је поводом изјаве премијера Турске Реџепа Тајипа Ердогана, да мали Турци у Немачкој морају прво да уче матерњи, а затим немачки језик. Ердоган је то рекао у Диселдорфу пред најмање 10.000 својих земљака.
Изјава турског премијера изазвала је оштре реакције немачке јавности и политичара, због осетљивости питања интеграције више од три милиона Турака у Немачкој.
"Деца која одрастају у Немачкој морају најпре да уче немачки", рекао је Вестервеле, упозоравајући да без знања немачког нема напретка у школи, а то значи, нагласио је, да ће таква деца имати мање шанси од осталих.
"Немачки језик је за оне који овде одрастају кључ интеграције", истакао је Вестервеле, реагујући тако на синоћни наступ Ердогана, за кога медији пишу да је на немачком тлу водио турску изборну кампању.
Турски премијер је у Диселдорфу упозорио на пораст непријатељства према странцима у Немачкој и опасност растуће исламофобије и рекао да се у Турској те појаве прате с великом узнемиреношћу.
''Исламофобија је злочин против човечности, исти као и расизам", нагласио је турски премијер и додао да се немачка већина као и турска мањина међусобно морају поштовати.
Ердоган је у посети главном граду Северне Рајне Вестфалије, где живи скоро два милиона странаца, односно, највећи број у Немачкој.
Против асимилације
Турски премијер критиковао је растуће негативно расположење против ислама и поновио своје упозорење из Келна од пре три године да је асимилација злочин.
"Ви треба, наравно, да се интегришете у немачко друштво, али ја кажем 'не' асимилацији", рекао је Ердоган, који је својим земљацима поручио да је Турска на њих поносна и да они нису сами.
Немачки медији коментаришу да се Ердоганове речи "тешко могу сажвакати", нарочито тврдње да ће Турска штити своје сународнике, као да они не живе у правној држави.
Ердоган је обећавао и говорио и о некој врсти двојног држављанства, а немачки медији, истичу да је то све пропаганда, тврдећи да у Немачкој нико не жели да Турке одвоји од њихових корена и културе.
Турски премијер је критиковао европску политику канцеларке Ангеле Меркел која Турцима, уместо пуноправног чланства у ЕУ нуди привилеговано партнерство, а у његове приговоре спада и то да немачке власти не узимају довољно у обзир ставове турских институција.
"Немачке, а не турске институције су овде надлежне", напомињу немачки аналитичари, поводом Ердогановог наступа у Диселдорфу.
"Само уз такт и сензибилитет, а не јаким речима може да се постигне оно што турски премијер жели: на једној страни чланство у ЕУ са свим предностима једне западне привреде, а на другој истовремено учешће у арапском свету", истичу немачки политички стручњаци.
Аналитичари закључују да је све то, међутим, било јуче, а већ данас ће Ердоганови земљаци у Немачкој морати да у животној свакодневици нађу разумевање с Немцима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар