Италијани паниче због имиграната

Прилив имиграната и хуманитарна ситуација у северној Африци и на Блиском истоку теме су састанка министара унутрашњих послова земаља ЕУ. Италијански министар Роберто Марони упозорава на могући број од милион избеглица, његове аустријске и немачке колеге мисле да је то преувеличано.

Прилив миграната из Северне Африке и европски одговор на хуманитарну ситуацију, која због немира у Либији прети да се погорша, питања су којима се ових дана баве министри унутрашњих послова ЕУ.

Долазећи на последњи састанак министарског савета у Бриселу, италијански министар унутрашњих послова Роберто Марони упозорио је да, према неким проценама, у ЕУ може стићи и милион избеглица из Африке.

"Ово што се дешава на Медитерану није само проблем Италије или средоземних земаља. То је проблем целе Европе и света. Пред хуманитарном катастрофом смо и тражим да Европа предузме све мере да би се изборила с тим", истиче Марони.

Док италијански министар полиције позива чланице Европске уније на хитну солидарност у преузимању избеглица из северне Африке, неке његове колеге истичу да још нема речи о ономе што Италија описује као егзодус библијских размера.

Балкан био већи проблем

Аустријска министарка унутрашњих послова Марија Фектер сматра да се Италија може сама изборити са тренутно 5.000 миграната из Туниса. Она наглашава да се то не може ни поредити са егзодусом с Балкана у Европу током деведесетих.

"Аустрија је тада примила више од 160.000 избеглица са Балкана. Око 110.000 их је остало да живи у Аустрији. Овде не видим такав прилив. Пет хиљада имиграната на Лампедузи не може се поредити са оним што се тада дешавало", рекла је Фектерова.

Немачки министар унутрашњих послова Томас де Мезијер подсећа да је само током прошле године његова земља примила око 40.000 људи који су тражили азил, а наводи и примере Шведске и Белгије са по 30.000 односно 20.000 захтева за азил током 2010. године.

"Од 6.000 оних који су из Туниса дошли на Лампедузу, само 50 их је тражило азил. Ту се поука може, такође, извући на примеру Балкана. Немачка је, током балканских ратова деведесетих година, примила 450.000 избеглих", рекао је Де Мезијер.

"Ако нешто можемо научити, то је да не треба помагати тим људима да оду из земље, већ да остану у својим земљама и нађу посао. То мора бити лекција из дешавања на Балкану деведесетих, а не обратно", поручио је министар унутрашњих послова Немачке.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње