недеља, 27.02.2011, 18:01 -> 19:14
Немири у Оману и Бахреину
У сукобима у Оману погинуле две особе, а пет повређено. У граду Сохару демонстранти запалили полицијску станицу и резиденцију гувернера. Оман, заједно с Ираном, контролише пролаз Ормус, кључни за пролаз танкера са нафтом. Наставак протеста у Бахреину, полиција није интервенисала.
Две особе су погинуле, а пет је повређено у Оману, у сукобима демонстраната и снага безбедности, које су користиле сузавац и гумене метке.
Око 250 људи протестовало је у граду Сохар који се налази око 200 километара северозападно од престонице Муската, а према речима сведока, полиција је покушала да растера демонстранте користећи сузавац и гумене метке.
У сукобима су погинуле две особе, а пет је повређено, рекао је један неименовани полицијски званичник агенцији Франс прес.
Протести у Сохару су почели у суботу, а око 300 људи мирно је протестовало прошле седмице у Мускату, тражећи повећање зарада и политичке реформе.
Државна новинска агенција данас је пренела да је група демонстраната у Сохару палила куће и аутомобиле, спалила једну полицијску станицу и запалила резиденцију гувернера.
Демонстранти су блокирали главни пут и спречавали људе да иду на посао, додаје се у том извештају, у коме се помињу "жртве", али се не наводи да ли је реч о погинулима или повређенима.
Демонстрације се одржавају и у граду Салала на југу земље, наводи Би-Би-Си.
Владар Омана, султан Кабус бин Саид, у суботу је сменио шест министара, у покушају да смањи напетост у земљи, а после протеста су повећане стипендије за студенте и минималне зараде.
Оман, заједно с Ираном, контролише пролаз Ормус, врата Персијског залива, кроз који пролази око 40 одсто нафтних танкера у свету.
Мирни протести у Бахреину
Више хиљада људи данас је у три одвојена протеста мирно прошетало престоницом Бахреина, Манамом, скандирајући против краља Хамада бен Исе ал Калифе и одбивши позиве на преговоре.
"Нема дијалога до пада режима", скандирали су демонстранти пролазећи кроз добро обезбеђени део града, у којем су смештене амбасаде и резиденције дипломата.
Други демонстранти скандирали су тражећи свргавање краља и носили транспаренте са осудама снага безбедности због употребе силе и погибије седам људи од почетка протеста 14. фебруара.
Неки од демонстраната тврде да власти још држе у притвору више од 200 политичких затвореника, иако је прошле седмице ослобођено њих стотинак.
Једна протестна колона прошла је главним аутопутем, поред владиних здања и нових облакодера, док су се други придружили колони возила са истакнутим заставама Бахреина и сликама погинулих у сукобима.
Као и претходних дана, протесте су предводили мушкарци праћени женама у црним абајама. Примећен је мали број полицијских возила, али полиција није интервенисала.
Шиити чине око 70 одсто од нешто више од пола милиона становника Бахреина и дуго су се жалили на дискриминацију и друге злоупотребе које је према њима починила владајућа сунитска династија.
Вођство Бахреина је под великим притиском суседа да не одступи, а многи сунити на Арабијском полуострву плаше се да би давање више овлашћења шиитима довело до повећања утицаја шиитског Ирана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар