недеља, 27.02.2011, 15:54 -> 16:40
Могућа и подела Либије
Једно од могућих решења за прекида сукоба у Либији је и подела земље, истиче професор политичких наука Џафер Сахиб. Таквом развоју догађаја погодовала је дубока племенска подељеност либијског друштва, али и Гадафијево одбијање да се прилагоди савременим околностима, сматра Сахиб.
Професор политичких наука у либијском граду Завији Џафер Сахиб изјавио је да би сукоби у Либији могли да трају дуже него што многи очекују и да не искључује могућност поделе земље.
"Ако спољни фактори не буду доливали уље на ватру, ситуација може да се смири. Али, у сваком случају источни део Либије је готов и ја очекујем да дође до отцепљења", рекао је агенцији Бета професор Сахиб, Ирачанин који двадесет година ради у Либији.
Сахиб, који је магистрирао и докторирао на Правном факултету у Београду, допутовао је у Србију пре неколико дана заједно са евакуисаним српским држављанима Јатовим авионом из Триполија.
Професор Сахиб истиче је да режим Муамера Гадафија има своју добру и лошу страну.
"Добра страна тог режима је то што је много улагано у градњу инфраструктуре и путева, животни стандард је добар и не може да се пореди са стањем у Тунису и Египту", рекао је Сахиб и додао да у Либији постоји врло развијен систем социјалне помоћи сиромашнима.
Као лошу страну либијског режима професор Сахиб навео је проблем наслеђивања власти и преноса овлашћења са Гадафија на његову породицу, што је, како је рекао, проблем и у неким другим арапским државама.
Професор Сахиб је подсетио и да у Либији не постоје политичке странке и да се читав политички живот одвија под контролом Гадафија.
Подељено друштво
Сахиб је рекао да је либијско друштво подељено по племенској основи, иако не постоје различите верске секте као у Ираку и сви говоре истим језиком.
Побуну против Гадафија, наводи Сахиб, воде племенски и верски лидери са истока земље, који никада нису били наклоњени Гадафију и са којима је либијски лидер и раније имао проблема.
Професор Сахиб оцењује да Гадафи није успео да се прилагоди савременим околностима и да је уместо тога наставио да живи у прошлости.
"Гадафи не схвата да живи у 21. веку, већ се понаша као да живи у осамдесетим или деведесетим годинама. Тако се понашао Слободан Милошевић док је био на власти, као да је 1942. или 1943. година, али није имао среће јер он није био Јосип Броз", рекао је Сахиб.
Југ и запад земље уз Гадафија
Према речима ирачког професора, главно упориште Гадафијевих присталица је у јужном делу земље, одакле потиче и један део део његове породице.
Гадафи, оцењује Сахиб, такође може да рачуна и на подршку западног дела Либије, одакле је један део официра који су били уз њега кад је извео револуцију 1969. године.
Ситуација у Либији је, према речима професора Сахиба, врло неизвесна и мења се готово из часа у час, па је због тога тешко прогнозирати коначан исход.
"Ево пре неки дан, гледам са свог прозора народ на улици и сви кличу Гадафију. После пола сата ситуација се потпуно променила и исти ти људи, у истим аутомобилима, скандирају против Гадафија", истиче Сахиб.
"Нестабилност одговара Америци"
На питање коме би могла да одговара нестабилност у муслиманским земљама на Блиском истоку и на северу Африке, професор Сахиб оцењује да таква ситуација погодује једино Америци.
"Због нафте. Нафта одређује вредност долара на берзи, и по потреби се подиже или спушта. Долар је сада као роба на берзи, не само валута", рекао је Сахиб.
Упитан због чега би САД подривале власт у оним државама на Блиском истоку које су важиле за њихове савезнике, попут Египта, професор Сахиб напомиње да свако има свој рок трајања, па тако и бивши египатски председник Хосни Мубарак.
"То вам је као у апотеци. Сваки лек има свој рок трајања, има датум до којег важи. Кад прође тај рок, онда је готово", рекао је Сахиб.
Професор Џафер Сахиб рекао је да од доласка у Београд, пре неколико дана, у свакодневном контакту са пријатељима у Либији и да се нада да ће се ситуација смирити и да ће ускоро моћи да ће врати у ту земљу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар